23.9.2016 23:38:00

Adımsayar Zayıflatmıyor

Reklam

                 Zayıflamayla ilgili yıllardır bütün doktorlar ve diyetisyenlerin ortak açıklaması diyet ve sporun birlikte yapılması yönündedir. Spor olarak özellikle günde en az 30 dakika yürümesi tavsiye edilmektedir.

                 İlerleyen teknolojiyle birlikte bir çok yenilikte hayatımıza dahil olmakta bunlardan biri de günlük egzersizlerimizi takip edebilmemiz için  programlanmış adımsayar. Zayıflamaya yardımcı olarak önerilen yürüyüş için programlanan bu uygulama atılan adımların sayısını, kalp ritmini ve  kaç km  yol yüründüğünü gibi göstergeleri görebilmemizi sağlamaktadır.

                Kullanan insanlar uygulamadan memnun olmalarına karşın yapılan bir araştırmayla aslında bu uygulamanın zayıflamaya yönelik çokta kullanışlı olmadığı yönünde. Journal of The American Association  dergisinde yer alan araştırmaya göre  zayıflamaya yardımcı olmadığı hatta yavaşlattığı öne sürülmekte.

                İki yıl süren bu araştırma da kullanılan insanlar  iki ayrı gurup olarak incelendi. İki yılın sonunda adımsayar kullananlar 3,6 kiloya kadar zayıflarken adımsayar kullanmayan diğer gurup 5,9 kilo verdiği tespit edilmiştir.

                Pittsburgh Üniversitesinde araştırmayı yapan bilim adamları adımsayar ile egzersiz yapan katılımcıların adımsayardaki kalp ritmini ölçmek, adımları saymak gibi göstergelere odaklandıklarını ve göstergelere göre çok hareket ettiklerini düşünerek kendilerine ödül algısı oluşturabildiklerini bu sebeple kilo vermelerini yavaşlattığını  belirtmekteler.

                Bir diğer yönü de kendilerine hedef olarak belirledikleri  günlük hareket limitine ulaşamadıklarını yine adımsayarlar göstergeleri üzerinde gördüklerinde zayıflama istekleri, azimleri ve cesaretlerinin kırılabilecek olması da adımsayarların olumsuz yönlerindendir.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder