19.3.2015 15:15:00

Ayak Mantarına Kına

Reklam

Ayak mantarı, en yaygın enfeksiyon türlerinden biridir. Ayak mantarına erkeklerde daha sık rastlanır. Tedavisi kolay olmasına karşın sürekli tekrarlamaktadır. Ayak mantarı tedavisi yapılmadığı sürece ciltte çatlamalara, içi su dolu kabarcıklar çıkmasına neden olacaktır.Ayak mantarı çok ciddi bir rahatsızlıktır. Neredeyse her insanın başına en az bir defa gelir. Özellikle ortak kullanım alanlarında, ortak kullanılan terlikler, havlular ve ayakkabılar bu hastalığın ortaya çıkmasında büyük etkendir. Ayrıca deterjanlar, ayakta oluşan pişikler, ayakta herhangi bir yara (enfeksiyona maruz kalmış) yada ayakkabı vurmaları da birer etken olabilir.

Ayak Mantarı İçin Kına


Mantardan korunmak için ayağın temiz ve kuru tutulmasına, giyilecek çorabın teri emebilecek nitelikte olmasına dikkat edilmeli. Özellikle bu hastalık sizde var ise size ait eşyalarında hiç kimse tarafından kullanılmasına müsaade etmemelisiniz. Doktorunuzun size verdiği ilaç tedavisine mutlaka devam etmelisiniz. Bunun yanı sıra ek bir tedavi yolu olarak da kına ile tedaviyi deneyebilirsiniz. Kınanın faydaları binlerce yıl öncesinden bilinmektedir. Kınanın kurutucu ve serinletici etkisi vardır. Kınanın içerisine, sağlıklı hayvansal yağlar katılarak, merhem haline getirilip yaraların,yanıkların üzerine sürüldüğünde iyileştirici etkiye sahip olabiliyor ve aynı macunun uyuz hastalığına da iyi geldiği söylenmekte. Kınanın sinirlere ve ağrılara iyi geldiği de bilinen faydaları arasında. Kınanın faydaları arasında dolama (tırnak dibi iltihabı)ağrılarını hafifletir ve iyileşmesine yardımcı olur.Egzama ve uyuz hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayak terlemesini engelleyerek ayak mantarının üremesini engeller ve ayak kokusunu engeller. Aktarlardan temin edebileceğiniz toz kınayı 1 lt suya 5 çorba kaşığı ilave edip 20-25 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra ayaklarınızı kına ile yıkayın bir ay boyunca devam edin. Ayaklarınızı bu süre zarfında da temiz ve kuru tutunuz. Uygulama sonunda mantardan kurtulmuş olursunuz.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder