26.5.2015 15:49:00

Badem Yağı ve Cilde Faydaları

Reklam

Badem yağının; genel sağlık, cilt, saç, kirpik, vb. konularında sayısız derecede faydaları vardır. Uzunca zamandır cilde yararları bilinen badem yağının bu alanda kullanımı da oldukça yaygındır. Badem yağı; tatlı badem yağı ve acı badem yağı olmak üzere 2 çeşide ayrılır. Herkes tarafından bilinen ve kullanılan çeşidi ise tatlı badem yağıdır. Pek çok vitamini ve minerali içinde barındıran badem yağının bu anlamda cilde olan olumlu etkileri çok fazladır. Özellikle E vitamini konusunda çok zengindir, ayrıca A ve B vitaminlerini içerir. Bu vitaminleri içinde barındırması nedeniyle cilde parlaklık, nemlilik, esneklik kazandırır. Cildi besler, yumuşatır. Bu nedenle de kuru ve yıpranmış ciltler için çok faydalı bir yağdır. Badem yağının ciltteki hücreleri yenilemesi nedeniyle; yaşlanma belirtilerini geciktirmede, hatta önlemede ciddi derecede rol oynar.  Yüzde meydana gelen lekeler ve siyah noktalar için de yararları çok fazladır.

Badem yağı, göz alındaki morlukların ve göz çevresindeki solgun görünümün, kırışıklıkların giderilmesinde ve önlenmesinde de değerli etkilere sahiptir. Yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını önlemede ve / veya geciktirmede de önemli bir role sahiptir.

Badem yağının diğer faydalarından da kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Birçok cilt hastalığının tedavisinde önemli bir yardımcıdır.
  • Çatlamış dudaklar için birebirdir. Kısa sürede dudaklardaki çatlakların iyileşmesini sağlar.
  • El ve ayaklara da rahatlıkla sürülebilir. Ellerin ve ayakların yumuşamasını sağlar.
  • Tüm cilt çeşitlerine uygun olduğu için badem yağı ile makyaj da temizlenebilir.
  • Ciltte akne ve sivilce oluşumunu önlemede rol oynar.
  • Saçların beslenmesinde, korunmasında ve güçlenmesinde de inanılmaz etkilere sahiptir. Saçların nem dengesini korur, kırık oluşumunu engeller.
  • Kaş ve kirpikler için de çok faydalı ve tercih edilen bir yağdır.
 

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder