21.3.2016 14:17:00

Bahar Yorgunluğu

Reklam

                Bahar yorgunluğu mevsimlerin değişimi ile birlikte metabolizmamızda oluşan değişikliklerden kaynaklanan bir sorun. Güz ya da ilkbahar aylarında belirtilerini göstermeye başlar. Tüm hayatımızı etkileyebilir. Semptomları nedeniyle aile hayatımızdan iş hayatımıza kadar her alanda performans düşüklüğü yaşamamıza neden olabilir. Dolayısıyla yaşam kalitemizde gözle görünür bir düşüş olmasına sebep olabilir.

                Rahatsızlığımız sırasında yorgunluk ve bitkinlik hissederiz. Halsizlik, uykusuzluk, enerji azlığı, baş ağrıları görülür. Bahar yorgunluğu ile baş etmenin en kolay yolu vücut aktivitelerini artırmaktır. Yani rahatsızlıkla beş etmek için spor yapmaya başlamanız tavsiye edilir. Çok ağır spor programlarına da ihtiyacınız yok. Yüksek tempoda yapılan düzenli yürüyüşler bile yeterli olacaktır. Tabi bu arada düzenli olarak beslenmelisiniz. Özellikle taze sebzelerle ve meyvelerle beslenmek, su tüketiminizi günde 2,5-3 litre civarına çıkartmak faydalı olacaktır. Gerekirse B vitamini ve C vitamini takviyesi alınabilir. Ayrıca düzenli uyku uyumanız da rahatsızlığı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bu tedbirler sadece bahar yorgunluğunun geçmesi için değil, rahatsızlığa hiç yakalanmamak için de faydalı olacaktır.

                Beslenme düzeninizi dikkatli ayarlamak yanında balık yağı, arı sütü, arı poleni gibi takviyeler de yorgunluğunuzu geçirmek için faydalı olacaktır. Bu çözümlere kafein, meyan kökü, ginseng, kafein ve balık yağı gibi vitamin, mineral sağlayıcılar eklenebilir. Bu canlandırıcıların yanında yine bahar yorgunluğu için tüketebileceğiniz bitkisel çaylar da var. Adaçayı, kuşburnu, kekik gibi bazen faydalandığımız çayların yanı sıra kakule, biberiye ya da zencefil çayları da yorgunluğu atmanıza yardımcı olacaktır.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder