26.2.2015 15:13:00

Bitkisel Makyaj Temizleme Yöntemleri

Reklam

Makyaj temizleme, günümüzde pek çok kadının üşendiği fakat yine de yapmak mecburiyetinde hissettiği bir bakım türü. Makyajı temizlenmeyen cilt, rahat nefes alamayıp tahriş olabilir. Makyaj temizlemek için de çeşitli temizleyiciler bulunuyor. Bu temizleyicilerin içlerinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı cilt, zamanla hasar görüp çabuk deforme olabiliyor. Böyle durumlarla karşılaşmak istemeyen kadınlar, bitkisel cilt temizleyicileri tercih edip, cildin zarar görmesini engelleyebiliyorlar.

 

Bitkisel Makyaj Temizleme Yöntemleri

Yöntem 1

Bir pamuğa, az bir miktar zeytin yağı damlatılır ve nazikçe ciltteki ve gözlerdeki makyaj temizlenebilir. Zeytin yağı, cildi besler, onarır ve yumuşatabilir. Zeytin yağı ile makyaj temizlemek, kimyasal madde içeren çeşitli makyaj temizleyiciler gibi cilde zarar vermeyeceği gibi cildin daha sağlıklı olmasını da sağlayabilir.

 

Yöntem 2

Badem yağı da zeytin yağı gibi makyaj temizlemede kullanılabilir. Badem yağını zeytin yağından ayıran en önemli özellik, badem yağının daha az kullanılması gerekliliğidir. Badem yağı, cildi yumuşatıp, makyajın kolay çıkmasını sağlasa da, fazla kullanımı ciltte, tüylenmeye sebebiyet verebilir. Bu yüzden bir pamuğa 1-2 damla badem yağı damlatıldığında, makyaj temizlemek için yeterli olacaktır.

 

Yöntem 3

Küçük bir kaba, 2 yemek kaşığı kanola yağı dökülür. Üzerine 1 yemek kaşığı zeytin yağı ilave edilir. Malzemeler iyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra, küçük bir pamuk yardımı ile özellikle göz makyajı ve cilt makyajı rahatlıkla temizlenebilir.

 

Yöntem 4

Küçük bir şişenin yarısı zeytin yağı, yarısı da gül suyu ile doldurulur. İyice karıştırılır. Pamuk yardımı ile oluşan solüsyon cilde nazikçe uygulanır. Bu bitkisel solüsyon, her kullanımdan önce iyice karıştırılmalıdır. Şişe haftada 1 tazelendiğinde cilt, daha sağlıklı ve yumuşak olabilir.

 

Makyaj Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

  • Yoğun veya sade bir makyajı temizlemek için sadece yüzü yıkamak yeterli değildir. Makyajı sabunla temizlemek, yüzü zamanla tahriş edebilir.
  • Makyaj temizlemek için kullanılan çeşitli temizleyiciler, içerdikleri kimyasal maddeler yüzünden cildin erken sarkmasına neden olabilir.
  • Makyaj görmüş cilt, temizlenmez ise zamanla tahriş olur ve yıpranabilir. Her makyaj sonrası cildin temizlenmesi, çabuk yaşlanmasına engel olabilir.
  • Makyaj temizleyiciler her cilt için farklı reaksiyonlar gösterebilir. Beklenmeyen bir etki gösterdiğinde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

 

 

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder