21.2.2015 12:59:00

Bitkisel Saçkıran Tedavisi

Reklam

Saçkıran hastalığı tıbbi adıyla allopecia areata, günümüzde genellikle erkeklerde görülse de kadınlarda da sıkça görülebilir. Saçkıran hastalığı, mantar enfeksiyondan oluşan bir deri rahatsızlığıdır. Mantar enfeksiyonundan doğan bu deri rahatsızlığı; saç, sakal ve vücudun her hangi bir tüylü bölgesinde oluşabilir. Oluştuğu yerdeki tüylerin güçsüzleşip çabuk kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Saçkıran, bazı durumlarda oluştuğu yerdeki tüylerin bir bölümünü dökerken bazı durumlarda tüylerin tamamını dökebilir. Nadiren gözükse de saçkıran, vücuttaki bütün tüyleri dökebilir. Bu duruma allopecia universalis denir.

 

Saçkıran Niçin Olur?

Saçkıran, genellikle aşırı sinir ve aşırı stresten meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre saçkıran hastalığı, depresyon altında kişilerde daha sık görülmektedir. Saçkıran hastalığının, kişinin psikolojik durumunun düzelmesi ile iyileşme süreci hızlanabilir. Saçkıran hastalığının dikkat edilmesi ve tedavi görülmesi, saçkıran hastalığı olan kişinin ve çevresindeki kişilerin sağlığı için oldukça önem taşıyabilir.

 

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran hastalığı, tedavisi olan bir deri rahatsızlığıdır. Saçkıranın iyileşmesi için, saçkırana neden olmuş mantar enfeksiyonu tespit edilmelidir. Enfeksiyona sebep olan mantarlar yok edilmeden, saçkıran hastalığı tamamen iyileşmeyebilir. Doktorun uygun bulduğu çeşitli tablet, şampuan veya kremler alınabilir. Evde uygulanan bitkisel tedavilerle de saçkıran hastalığı geçirilebilir.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ile Bitkisel Saçkıran Tedavisi

"Küçük bir tencereye, 1 bardak su ve 1 avuç kırılmış fındık içi koyulur. Su, iyice karıştırılır. Kısık ateşte 1,5 saat kaynatılır. 1,5 saat kaynamış olan su, daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır. Su ılık olduğunda, saçkıranın oluştuğu bölgeye sürülür. İyice yedirilir ve 1 saat beklenir. 1 saat sonra durulanır. Bu kür, 5 hafta boyunca haftada 1 gün uygulandığında saçkıran hastalığı tamamen iyileşebilir."

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Saçkıran, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Saçkıran hastalığı saçında olan kişilerin tarak, bigudi, saç aletleri, yastık kılıfları gibi saça temas eden eşyaları kullanılmamalıdır.
  • Saçkıran hastalığı kişinin psikolojisi ile alakalı olabilir. Depresyon altındaki kişiler veya aşırı sinirli ve aşırı stresli kişiler bu durumun tekrarlanmaması için bir doktora başvurmalıdırlar.
  • Saçkıran, çoğunlukla tedaviye olumlu sonuç verse de, her tüy dökme rahatsızlığı saçkıran olmayabilir. Bunun için doktora müracaat etmek, erken teşhis açısından önemli olabilir.

 

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder