18.4.2017 14:52:00

Bitlis'te uyuz vakalarında artış

Reklam

Uyuzun en önemli belirtisinin kaşıntı olduğunu, hatta geceleri bile uykudan uyandıracak şekilde şiddetli olabileceğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bağlam, "Ülkemizde uyuz hastalığı sık görülmektedir. Son zamanlarda uyuz hastalığı bölgemizde olağanın da üstünde artmış görülmektedir. Özellikle kırsaldan ve köylerimizden son zamanlarda uyuz hastamız gelmeye başladı" dedi.

Uyuz, bir çeşit parazitten oluşan kaşıntılı bir rahatsızlık. Hastalık insandan insana yakın temasla bulaşıyor. Özellikle hijyen eksikliği olanlarda daha sık görülüyor. Uyuzun en önemli belirtisi ise kaşıntı.

"UYKUDAN UYANDIRACAK ŞİDDETTE KAŞINTI OLUR"

Uyuza bağlı kaşıntının özellikleri ılduğunu belirten Dr. Bağlam, "Geceleri uykudan uyandıran ve klasik kaşıntı ilaçlarına yanıt vermeyen bit kaşıntıdır. Bu nedenle bu tür belirtileri olan hastalarımızın bir hekime başvurması gerekmektedir. Hekimin yapacağı muayenede göreceği belirtiler, uyuz hastalığını düşündürecektir” dedi.

Uyuzun bazı özel belirtileri olduğunu da söyleyen Bağlam, “Uyuz paraziti, deri içerisinde tüneller kazarak ilerler ve bu tünelin sonunda inci şeklinde döküntüler olur. Hekim bunları gördüğü zaman uyuz teşhisini koyacaktır. Tedavide ise birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaç yüz hariç tüm vücuda uygulanıp, 12 saate kadar beklemeyi gerektirecek kadar bir ilaçtır. Tedavi, haftada bir kez uygulanır. Bu 12 saatin ardında ilacın sürüldüğü yer temiz su ile yıkanır" diye konuştu.

“UYUZ BULAŞICI OLDUĞUNDAN TÜM AİLE BİREYLERİ TEDAVİ EDİLMELİ"

Dr. Bağlam, uyuzun yaptığı kaşıntıya bağlı yaralara neden olduğunu ve buna bağlı daha ciddi enfeksiyonlara zemin hazırladığını da kaydetti. Bağlam, “Bu yüzden özellikle hijyeni kötü hastalıklarda bu tür yan etkilerini çok sık görmekteyiz. Böyle durumlarda çok ciddi tedaviler gerekmektedir. Uyuz hastalığının tedavisi kadar korunma önemleri de önemlidir. Uyuz kalıcı bağışıklık bırakmaz, bu yüzden tedaviden sonra bireye tekrar tekrar bulaşabilir. Bunu önlemek için yapılacak en önemli şey ise, hastaya ait giysilerin, havlu, nevresim ve çarşaf gibi sentetik ürünlerin en az 60 derecede yıkanması ve sıcak bir ütü ile ütülenmelidir. Uyuz bulaşıcı olduğundan, tüm aile bireylerinin tedavisini gerektirir. Tek kişinin tedavisi, başarı noktasında bize yardımcı olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder