12.2.2015 18:41:00

Bu Besinler Ölüme Götürebilir

Reklam

Çeşitli yiyecekleri, yanlış zamanda veya yanlış formda tüketmek, ciddi zehirlenmelere ve benzeri sağlık sorunlarına yol açabilir. Gıdaların doğru tüketim şartlarını bilmemiz, en pratik çözüm yoludur. Zehirleme ihtimali taşıyan bir çok besin maddesi, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yiyeceklerdir. Bir gıda maddesini tüketirken, her birinin kendine özel olan, en verimli tüketim yolunu tercih etmeliyiz.

EN MASUM SEBZELER

Örneğin koyu yeşil yapraklı sebzeler. Dağıtım zinciri aracılığı ile tüketicilere ulaşması esnasında, hatta dikkat edilmezse soframızda ve ardından midemizde hijyenik olmayan bir seyahate tabi tutulur. Evimize girene kadar bu sebzelerin hijyenine müdahale edemesek de, satın aldıktan sonra tüketim süreci öncesinde mutlaka ciddi temizlik aşamalarından geçirilmelidir. Kimyasal ilaçlar ve doğal yollarla yiyeceklere ulaşan bir çok mikrop ve bakteriden arınmamızın en önemli sırrı temizliktir.
Denizlerde özellikle dip balıkları ve zemine yakın yerlerde yaşayan deniz canlıları, sağlığımız için büyük tehlike arz etmektedir. Deniz yüzeyinde derinliklere inildikçe ve özellikle zemine yakın bölgelerde, civa ve benzeri toksinlerin miktarı azalmaktadır. Çeşitli dip canlılarının içerdiği zararlı maddelerden, yıkama ve pişirme ile kurtulamayız. Ayrıca balıkların zehirlenme riskine yol açmamaları için kesinlikle taze tüketilmeleri ya da taze iken dondurulmuş olanları tercih edilmelidir.
Millet olarak kahvaltı sofralarımızda baş tacı ettiğimiz yumurta, son dönemlerin bir çok popüler hastalığının bize ulaşması için önemli bir aracıdır. Bir çok bakteri yumurta içerisinde kuluçka halinde bekler. Yumurta pişirilirken "çiğ kalmayacak şekilde" pişirilmeli, çiğ kalan bölgeler olursa tüketilmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca çiğ yumurta ile harç edilen yiyeceklerin de tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
En sık gıda zehirlenmesi yaşanan besinlerden biri de bozulmuş ya da yanlış formda saklanmış veya hastalıklı, hayvansal gıdaların tüketilmesidir. Et ve tavuk alışverişlerimizi mutlaka güven ilişkisi sağlayabileceğimiz kasaplardan temin etmeliyiz. Satın aldıktan sonra bir an önce pişirmeli ya da zaman kaybetmeden, uygun koşullarda buzdolabında saklamalıyız.

 DONDURMA EN CİDDİ TEHLİKE

Özellikle gençlerin çok sevdiği ve yaz aylarında çok sık tüketmek istediği dondurma, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek kapasitededir. Gıda zehirlenmeleri arasında dondurma kaynaklı zehirlenmelerin oranı yaklaşık %75 civarındadır. Bazı dondurma üreticilerinin insan sağlığını hiçe sayarak, doğru koşulları gözetmeden pastorize etmeleri, pastorize işlemini hiç yapmamaları ya da hijyene önem vermemeleri ve üretim aşamaşında daha önce belirttiğimiz pişmemiş yumurta kullanılması dondurmaları sağlıksız hale getiren en önemli detaylardandır.
Pek bilinmeyen zehirleme ihtimali olan meyveler de vardır. Ahududu ve böğürtlen ile çilek meyveleri hepatit-a hastalığının vücudumuza bulaşmasına neden olabilir.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder