4.1.2015 22:09:54

Bunları Yapın Göbeğinizden Kurtulun

Reklam

Beslenme uzmanları, göbek bölgesinde toplanan yağları eritmek için özel bir beslenme şeklinin geliştirilmesi gerektiğini ve egrzersiz yapılmasını öneriyor. İşte göbeğinizdeki yağlardan kurtulmak için bir kaç egzersiz örneği ve beslenme şekilleri.

Bir çoğumuzun korkulu rüyası olan fazla kilolar, kiminin basen, kiminin bel çevresinde toplanırken kimininde göbek bölgesinde yoğunlaşıyor. Bu bölgelerde toplanan yağları eritmek ise hiç kolay olmuyor. Aylarca süren diyetler hergün yapılan sporlar kilo vermeyi kolaylaştırıyor, ancak basen, bel ve göbek çevresindeki yağların erimesinde etkili olmuyor. Hem erkeklerin hem de kadınların problemi olan göbek çevresi ise uzmanlara göre kilo artısının en çok, kilo kaybının en az gözlemlendiği bölge. Bu yüzden fizyoterapistler ve beslenme uzmanları gönb ek bölgesinde incelmenin özel diyet ve egzersizlerle sağlanabilceğini söylüyor ve bazı önerilerde bulunuyor. Beslenme uzmanı Ender Saraç'a göre, her gün, sabah akşam 50'şer defa mekik çekmek göbekteki yağlardan kurtulmak için yapılması gereken ilk adım.

Karbonhidratlardan Uzak Durun

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve diyet bölümünden Dr. Yeşim Çelik ise, "karbonhidratlı besinleri diyet esnasında fazla tüketmemek gerekli " şeklinde öneride bulunuyor. Dr. Çelik, dengesiz beslenmenin ve kronik stresin bölgesel yağlanmalarda etkili olduğunu söylüyor.Buyüzden bölgesel yağlanmanın sebeplerini, tahlillerle kontrol ettirilip ona göre bir beslenme düzenine girilmesi gerektiğini belirtiyor. Simit, börek, meşrubat, cips, gofret, tatlı, hazır et suları ve salata soslarının göbek bölgesinde yağlanması olanlar için tehlikeli olduğuna değinen Çelik, "karbonhidrat ağırlıklı bu gıdaların fazla tüketilmesi sonucunda yağlar belirli bölgelerde toplanır." Bu yüzden yağları karın çevresinde toplananlar bu gıdalardan uzak durmalıdır. Uzun açlıkların karın bölgesinde yağlanmayı tetiklediğini söyleyen Çelik'e göre hiç ekmem yememek, aç kalmak, ara öğün yapmamak, ana öğünleri atlamak gibi hatalardan ise mutlaka uzak durulmalı.

Yeşil Çay Ve Egzersiz Olmadan Olmaz

Kan şekerini ayarlayan, stresi azaltıp uyku düzenini sağlayan yeşil çay, Yeşim Çelik'e göre karın bölgesindeki yağlanmayı da önlüyor. Çelik gün içerisainde sürekli yeşil çay içmenin belirli bir süre sonra tottal karın yağlarını, deri altı karın yağlarını ve trigliseridleri düşürdüğünü söylüyor. Sema Hastanesi'nden fizyoterapist Hatice Çetinkaya'da egzersiz olmadan göbekte incelme sağlamanın imkansız olduğuna değiniyor ve bazı bölgesel egzersiz önerilerinde bulunuyor.

Bu Egzersizleri Denemeden Göbeğinizden Kurtulmanız Zor

Sema Hastanesi Fizyoterapisti Hatice Çetinkaya:"göbek oluşumunun iki sebebi var. Biri hareketsiz yaşam şeklini eşlik ettiği aşırı beslenmeye, diğeri ise yine hareketsiz yaşamın yanında yaş ilerlemesine bağlı. Buyüzden, karın bölgesindeki yağlarından kurtulmanın en önemli yolu , özel diyetlerin yanında sık sık egzersiz yapmaktır. Egzersizler yemekten en az iki saat sonra bol su tüketilerek yapılmalı. Ayrıca her hareket 30 defa tekrar edilmeli "

Egzersizlere Örnekler

Sırtüstü uzanın, dizler bükülü, ayak tabanları yerde(çengel pozisyonu), bel çukuruna bir havluyu rulo yaparak yerleştirin karın ve bel kaslarınızı kasarak havluyu yatağa doğru bastırın, 5-8 saniye sayın ve bırakın 

Çengel pozisyonunda bir bacağınız dizden tutarak kavrayın, karnınıza doğru sıkıca bastırın 5-8 saniye sayın, diğer bacağınızdada tekrarlayın.

Sırtüstü, çengel pozisyonunda iki dizinizi sıkıca tutun, karnınıza doğru bastırın 5-8 saniye sayın ve bırakın.

Çengel pozisyonunda iki diz birden önce bir yana, sonra diğer tarafa olmak üzere sağa ve sola devrilir, Her iki yanda da 5-8 saniye sayılır.

Sırtüstü, çengel pozisyonunda iki elle dizlere dokunulmaya çalışılır, 5-8 saniye sayılır.

Sırtüstü, çengel pozisyonunda bir el ile zıt taraf dize ulaşılmaya çalışılır, 5-8 saniye sSırtüstü yatarken, her iki bacakla havada pedal çevirme hareketi yapılır.

Sırtüstü yatılır, her iki bacak havaya kaldırılır yanlara açılarak V şekline getirilir, 5-8 saniye sayılır, kapatılarak başlangıç pozisyonuna dönülür.

Sırtüstü yatılır, her iki bacak yerden 20-25 cm kaldırılır 5-8 saniye sayılır, bacaklar indirilir.

Ayakta, hazır ol vaziyetinde durulurken bir elle diz hizsına gelene kadar yana eğilinir 5-8 saniye sayılır, aynı hareket diğer tarafada tekrarlanır.

Hergün Mutlaka 50 Kez Mekik Çekilmeli

Ender Saraç'ın da karın bölgesindeki yağları eritmek için bazı tavsiyeleri var. İlk olarak hergün sabah akşam 50 kez mekik, 50 kez yanlara mekik çekilmesini, 50 kezde ense köküne yerleştirdiğimiz bir sopa yardımıyla süratli bir şekilde sağa sola dönülmesini öneriyor. Daha sonra avokado yaprağı, yeşil çay, kiraz sapı ve mısır püskülünden oluşan bir karışım tarifi veriyor. Bu çayın yemeklerden biraz sonra içilmesinin incelmeye yardımcı olacağını söylüyor. 

 

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder