30.11.2016 21:48:00

Çağın Hastalığı Reflü

Reklam

Reflü günümüzün giderek artan rahatsızlıklarından .Yemek yeme alışkanlıklarının değişmesiyle özellikle fast food kültürünün hayatımıza girmesiyle çok büyük hız kazanmıştır. Ağıza gelen acı sular yada ekşi sular, göğüste yanma gibi belirtiler ile kendini gösterir. İlaç ile tedavisinin yanı sıra doğru beslenmenin de tedavide büyük öneme vardır.

            Reflü'yü kısaca anlatmak gerekirse; Yemek borusunun en alt bölümünde bir kapak vardır. Bu kapak mide içerisindeki asit,yada mide içerisindeki gıdaların tekrar yemek borusuna çıkmasına engellemektedir. Bu nedenler bu kapakta bir sorun olursa özellikle asit yada yediklerimiz yemek borusuna kaçabilir ve buda ekşimelere, yanmalara sebep olur.

            Reflü hastası olan insanların beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden, kahve, alkol, çikolata, baharatlar gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Yemek yedikten en az 2 veya 3 saat geçmeden uyunmamalı.Yatarken yada uzanırken asidin yemek borusuna kaçmasını engelleyebilmek için mutlaka yüksek bir yastıkla uyumalı yada uzanmalı.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder