4.3.2015 18:00:00

Çatlaklar İçin Doğal Çözüm Yolları

Reklam

Çatlaklar, neredeyse hemen hemen her kadının vücudunda oluşabilen bir problemdir. Genellikle çatlaklar, doğum sonrası kendini gösterse de başka nedenlerden de vücutta kendilerine yer bulabilir. Çatlaklar, ani kilo alımı veya kilo kaybı, yapılan çeşitli esnekliğe bağlı hareketler ve kişinin sağlıklı beslenmesi ile vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilirler. Çatlak probleminin, çeşitli tıbbi tedaviler veya cerrahi müdahaleler ile geçebildiği söylense de, bitkisel yollar ile de çatlaklardan kurtulmak mümkündür.

Çatlaklar İçin Doğal Çözüm Yolları


  • Vücudun susuz kalması, vücudun kuruyup çatlak oluşturmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde bol su tüketmek, çatlak oluşmasını engelleyebilir
  • Çatlaklar, vücudun aşırı kuru kalmasından dolayı oluşabilir. Kuruluktan dolayı oluşmuş vücut çatlakları için, çatlakların oluştuğu bölgelere günde 2-3 kez nemlendirici sürmek, çatlakların azalmasına yardımcı olabilir.
  • Çatlak oluşmasının nedenlerinden biri de, yapılan çeşitli esnekliğe bağlı hareketlerdir. Vücut, esnek olmadığı taktirde, yapılan herhangi bir hareket, çatlak oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, günlük düzenli egzersizler yapmak, çatlakların oluşmasını engelleyebilir.
  • Çeşitli bitkisel yağlar, çatlaklara iyi gelebilir. Özellikle aleo vera yağı ve kakao yağı, ciltte oluşan çatlakların giderilme sürecini hızlandırabilir.
  • Banyo sırasında, çatlak oluşan bölgelere kese yapmak, ölü derinin atılmasına ve cildin kendini daha hızlı yenilemesine yardımcı olur. Cilt kendini yenilediğinde, çatlakların azalmasına fayda sağlayacaktır.
  • Hızlı kilo alımı ve kilo verimi çatlak oluşmasına davetiye çıkarabilir. Düzenli beslenme ile hızlı kilo alımı ve kilo verimi ile son bulabilir. Bu nedenle gün içerisinde sık ve az yeme alışkanlığı kazanılmalıdır.
  • Vücudun vitaminsiz kalması, çatlakların oluşmasında etken olabilir. Çatlakları olan kişiler özellikle C ve E Vitamini takviyesine başlayabilir.

Çatlaklar İçin Bitkisel Maske
Orta boy bir kaba, yarım fincan aloe vera jeli koyulur. Üzerine, yarım bardak zeytinyağı ilave edilir. Daha sonra, eczaneden temin edilebilen, 4 kapsül E vitamini ve 4 kapsül A vitaminini, ilave edilir. Malzemeler iyice karıştırılır. Karışım sonrası oluşan krem, akşamları yatmadan önce vücutta çatlak oluşan bölgelere masaj yaparak sürülür. Masaj yapmak, kan akışını hızlandıracağı için daha çabuk emilmesini sağlar. Bitkisel krem, ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir ve 2 akşamda 1 uygulanabilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder