11.5.2016 13:06:00

Çayın Zararları

Reklam

       Günün her saati içmekten keyif aldığımız çayın, gerek demleme ve servis şeklinden kaynaklanan, gerekse fazla tüketiminden kaynaklanan bir çok zararı var. Neredeyse içtiğimiz su kadar tükettiğimiz çayın, suyun faydalarına neredeyse eşit oranda zararı olması görmezden geldiğimiz bir gerçek.

Özellikle Hindistan, Çin, Endonezya, Pakistan gibi çay üreticilerden hemen sonra gelen ülkemizde üretilen çayların kalitesi ile, soframıza gelen çayların kalitesi arasında önemli farklar var. Özellikle ilk hasat döneminde toplanan ve özel işlenen çayların fiyatlarının yüksek olması ve önemli bir bölümünün ihraç edilmesi de kalite farkını etkileyen sebeplerden biri.

Çayın Demlendikten Sonra Kaynatılması

       Bir çok çay tarifinde, kaynamış suyun çayın üzerine döküldükten sonra yeniden kaynatılması tavsiye edilir. Oysa bir çok yapraklı bitkinin çayını yaparken olduğu gibi, siyah çayın da demlenirken, kaynatılmaması, kabartılmaması gerekir. Kaynatılarak demlenen çay, çay yapraklarının tüm faydalı özelliklerini kaybetmesine ya da azaltılmasına neden olur. Su kaynadıktan sonra 1 dakika kadar beklemek ve daha sonra bekleyen suyu çaydanlığa dökmek, en doğru demleme yöntemidir.

Demir Eksikliği , Dikkat Dağınıklığı, Unutkanlık

      Günlük yaşantımızda, neden olduğu sorunlarla sık sık karşılaştığımız demir eksikliğinin en büyük nedenlerinden biri çay. Doğrudan demir eksikliğine neden olmasından daha çok, yemeklerden alınan demirin emilerek vücuttan atılmasına yol açar.

En sevdiğimiz alışkanlardan biri olan, yemekten sonra çay içme ritüeli, yemeklerden aldığımız mineral ve vitaminlerin depolanması yerine vücuttan dışarı atılmasıyla sonuçlanır.

Vücuda alınan şekerin, en tehlikeli olduğu hallerden biri de,  suyla homojen şekilde karıştırılmış halidir. Sıcak çaya eklenen, iyice karıştırılan şeker, bu karışımın en iyi örneğidir. Çay içerken vücuda alınan şekerin, kalp damar hastalıklarından, şeker hastalıklarına, şişmanlıktan şişkinliğe bir çok soruna yol açılabileceği ve kullanımından kaçınılmasının gerekliliği uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor.

Zararlarının bilinmesine rağmen, çay içmek vazgeçilemez bir alışkanlık olarak kalacak. Farklı çözümlerle bu zararların oranını azaltmak denenebilecek çözümlerden. Çayın tadını bozmayacak kadar tarçın eklemek, günlük su tüketimimizi azaltmamak gibi basit önlemler ile az da olsa, risklerden kurtulabilirsiniz.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder