13.2.2015 18:41:00

Cevizin Bilişsel Faydaları

Reklam

Californiya Üniversitesinde görev yapan Lenore Arab tarafından gerçekleştirilen araştırmada, düzenli olarak ceviz tüketilemesinin konsantrasyon ve hafızayı güçlendirdiği sonucu çıktı. Aynı araştırmaya göre, cevizin, beynin bilişsel gelişimine cinsiyet ve yaş gibi faktörlerden bağımsız olarak olumlu etkisi olduğu ortaya kondu. Araştırmada görevli Californiya üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Lenore Arab, araştırma sonuçlarının bu doğrudan ve basit bir sonuca götürmesine sık rastlanmadığını belirtti. Dr Arab,  her gün düzenli olarak tüketilecek yaklaşık bir avuç cevizin, bilişsel fonksiyonların gelişiminde önemli rol oynadığını belirtti. Dr Arab, Alzheimer hastalığının ilerlemesinin engellenmesinde ve tamamen önlenmesinde etkili sonuçlar doğurduğunun altını çizdi.

Yaşınız İlerlediğinde Alzheimer Riski


Çoğunluklar ileri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer ve bunama gibi rahatsızlıkların, nüfusun yaş ortalamasının artmasıyla daha önemli bir sorun haline geldi. Dünya genelinde yapılan araştırma ve hesaplamalara göre demans hastalğı ile yaşamını sürdüren kişi sayısı 30 milyondan fazla. Her yıl 7 milyondan fazla insan bu hastalığın pençesine düşüyor. Türkiye'de ise 400 bin'in üzerinde insanın, Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiği tahmin ediliyor.
Beyin fonksiyonlarının gelişiminde en önemli rolü oynayan besin maddelerinden cevizin içeriğindeki antioksidan, vitamin ve minerallerin, Alzheimer, Demans gibi yaşlılığa ve beynin bilişsel fonksiyonlarıyla alakalı gelişen hastalıkların önlenmesinde de önemli rol oynadığı biliniyor. Ayrıca ceviz içeriğinde kalp ve beyin sağlığını doğrudan etkileyen omega-3 yağ asidi bulunduğu biliniyor.
Kaliforniya Üniversitesince gerçekleştirilen araştırma, cevizin beynin bilişsel fonksiyonlarına etkisi üzerine şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olması açısından önemli. Dr Arab ve Dr Alfonso Ang tarafından gerçekleştirilen araştırmada 6 farklı testte, düzenli ceviz tüketen katılımcıların önemli ölçüde iyi performans gösterdikleri gözlendi

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder