1.12.2016 20:04:00

Çörek Otunun Yararları

Reklam

            Çörek otunun geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Yüzyıllar boyunca insanoğlu çörekotunun faydalarından yararlanmaktadırlar.

            Çörek otu 5 yapraklı mor yeşil ve mavi renkli bir bitkidir. Bu renklere rağmen bitkinin içerisinde çörek otu özenle saklanmış ve siyah renktedir.

            Bir çok hastalığın tedavisinde hem modern tıp hem alternatif tıp  çörek otu bitkisini kullanmıştır ve halen kullanmaktadır. Şifalı yönleri bilinenlerden çok daha fazladır.

            Faydalarından bazıları; Zayıflamaya yardımcı olur,metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemi güçlendirir, pankreas rahatsızlıkları ve pankreas kanseri tedavilerine yardımcı olur, mide hazımsızlık sorunlarına iyi gelir, ağız ve diş sağlığı için önemli bir bitkidir, solunum yolları ve özellikle öksürüğe iyi gelir, cilt ve vücut bakımında kullanılır (günümüz kozmetik ürünlerinde çok sık kullanılmaktadır), saç ve deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olur, Yüksek tansiyonun ve şeker hastalığı tedavilerine yardımcı olur, mantar ve sedef gibi rahatsızlıklar tedavisinde kullanılır.

            Çörek otunun %100 doğal olarak elde edilen yağının da bir çok faydası bulunmak-tadır. Saçın hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlar, bağırsak sistemini düzenler, kolestrol seviyesini düşürür, bazı kötü bakterileri yok eder, güçlü bir antioksidandır, A,E,D vitamini, beta-karoten, kalsiyum,fosfor,demir ve amino asitler içerir.

            Bağışıklık için aşağıdaki dozajlarda alınması tavsiye edilir .

(Altı yaş üzeri)Çocuklar da, günde sadece yarım çay kaşığı kadar

Yetişkinlerde, günde 2 defa sabah aç karnına bir çay kaşığı ve akşam aç karnına 1 çay kaşığı

Yağ yemeklerden 15-20 dakika önce aç karnına alınmalıdır. Bal ile karıştırılabilir, havuç suyu ile yada su içerisinde karıştırılarak ta içilebilir. Karışım olarak kullanacaksanız buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder