24.3.2016 19:02:00

DİL İLTİHABI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Reklam

       Dil iltihabı çeşitli nedenlerin etkisiyle dil üzerinde iltihaplanma olması, yaraların meydana gelmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu hastalık, tıp dilinde glossit olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda, dil zarı ve ağız içinde iltihaplı yaralar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık dil yüzeyinde kızarıklık olması, yer yer pullanmanın görülmesi, yanma hissi oluşması ile kendini göstermektedir. Dil üzerinde su toplama ve kabarcıkların oluşması da söz konusu olabilir.

       Dil iltihabı genellikle yoğun sigara ve alkol kullanımı ile ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin yoğun şekilde acı tüketmesi, baharatlı yiyecekleri tercih etmesi de bu duruma neden olabilir. Vitamin eksikliği, bazı kişilerin diş yapılarının sivri olması ağız dokusuna sürtünme yapması da iltihaplanmalara neden olabilir. Çok sıcak ve çok soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi de sağlığa zarar verebilir. Protez diş kullananlarda da iltihap görülebilir.

       Dil iltihabı görülmesi durumunda hemen hekimden tavsiye almak gerekmektedir. Dilde meydana gelen yararla kişilerin yaşam kalitesini düşürebilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve mikrop öldürücü ağız ürünlerin kullanılması önemlidir. Bitkisel bazı tedaviler ile de iltihaplanmanın önüne ilaçlarla birlikte geçebilirsiniz. Adaçayı, ahududu çaylarını düzenli olarak tüketebilirsiniz. Hint hurmasını yaklaşık olarak 20 dakika kadar kaynattıktan sonra, sızıp süzme işlemi yapın. Posaya bir miktar pirinç unu ve bal karıştırın. Bu merhemi günde bir kez yaralı, iltihaplı bölgeye uygulayın. Faydasını göreceksiniz.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder