11.1.2015 17:23:19

Detoks İçin Temel Bilgiler

Reklam

Sağlıklı zayıflama ve sağlıklı yaşam sırlarını paylaşmaya devam ediyoruz. Sağlıklı zayıflamak ve sağlıklı, kaliteli bir ömür yaşamk için en önemli anahtarlarımızdan birini doğru beslenmek olduğunu söylemiştik.Bu yazıyı okurken şimdiye kadar sağlıklı beslenmemiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Özellikle hazır yiyecekleri tüketmemizle vücudumuza normalden çok daha fazla toksin ve zararlı madde almış oluyor. Karaciğerimiz ve diğer sindirim sistemi organlarımız A, C ve E gibi vitaminler, selenyum ve çinko minarellerin desteğiyle bu toksinleri vücuttan atmak için yoğun bir çaba sarfediyor. Normal seviyede vücuda giren toksinler ve zararlı maddeleri vücudumuz kendi imkanlarıyla dışarı atabiliyorken bu dengenin olumsuz yönde bozulmasıyla yetersiz kalmaya başlıyor.

Detoks Nedir?

Bu noktada metabolizmamızın zararlı toksinlerden arındırmasına destek olmamız gerekmektedir. "Detoks programları" doğal yolların yetersiz kaldığı noktada ihtiyacınıza göre uzun ya da kısa süreli disiplinle arındırma işlemine destek sağlamakta. Dünyada ve ülkemizde çeşitli sağlık kuruluşları başarılı detoks hizmeti vermektedir. Yoğun bir dengesiz beslenme sürecinin ardından sıkı bir detoks programıyla vücudun normal dengesine dönmesini sağlamak gayesini güden bu kuruluşların, detoks kamplarına katılabilirsiniz. Amerikan menşeili Life Co firması bu işi bir adım daha öteye götürerek katıldığınız program kapsamında tüketmeniz gereken yiyecekeleri düzenli olarak kapınıza kadar getirmekte. Bu programlar aracılığıyla organlarımızın yükünü hafiflettiğimiz gibi 4-6 kg arasında "sağlıklı kilo kaybına" uğramış oluyoruz. İçtiğimiz sudan yediğimiz sebzelere kadar tüm alışkanlıklarımızı değiştiren bu programların menülerini gördüğümüzde önceleri tereddüte düşsek de uzmanların da yardımıyla çok kısa süreler içerisinde programa adapte olabiliyoruz.

Detoks Nedir - Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı da içtiğimiz sulardan geçiyor. şebeke suları dışarıdan satın aldığımız damacanalardaki sular içerik olarak sağlıklı kalmamızın önünde ciddi bir engel. Özellikle bu sulardaki PH seviyesi yetersiz kalıyor. Hangi diyet veya benzeri programa uygulamaya kalkarsak kalkalım kaliteli bir su arıtma cihazına ihtiyacımız var. Bu tür cihazlar uzun ömürlü olduğundan kısa süre içerisinde diyeti ya da detoks programını bozsak da yıllarca vücudumuza desteğini sürdürecektir. Detoks programlarını, diyetlerden ayıran bir diğer özellik ise hangi programda ne kadar kalacağımızı kendi isteğimize göre belirlememiz. Ramazan'da kilo aldığınızı çok yediğinizi düşünüyorsanız bayramdan sonra 1-2 haftalık programa katılarak hem aldığınız kilolardan kurtulabilir hem de beslenme dengemizi sağlamış oluruz. Yazın tatile gidecekken fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz, ege''de ve akdeniz''de çeşitli tatil yörelerinde düzenlenen kamplara katılarak hem tatilinizi yapıp hem de detoksunuzu yapabilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda detoks programına katılma imkanları ve ayrıntıları üzerine makalelerimiz olacak.

Evde Detoks Nedir?

Tüm bu ticari programların dışında evde kendi disiplininiz içerisinde de bu programları uygulayabilirsiniz. Bu konuda ilerleyen yazılarda yazacağımız özel tarifleri takip ederek, çeşitli besin takviyeleri yardımıyla beklemediğiniz kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz? Ancak diğer yazılarımızı beklemeden hemen uygulamaya başlayabileceğiniz, vücudun alkali oranını güçlendirecek en basit yardımcımız "limon". Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak içme suyuna (mümkünse klasik su bardaklarından daha büyük 400-500ml'lik bir su bardağına) 1 limonu sıkarak içmeniz ve gün içerisinde bunu bir kaç kez tekrarlamanız metabolomizmanızın doğru çalışmasını destekleyeceği gibi gün boyu canlı ve zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Not: Limonun en iyi etkiyi göstermesi için suyun içerisine sıktığınız anda bir an önce içmeniz gerekmektedir. Limon suyu bekledikçe asit yapısı bozulacak ve etkisini yitirecektir. Limon ve su karışımı en doğal detoks yöntemidir. Ancak sabahları aç karnına içeceğiniz limonlu su mide problemi yaşıyorsanız sizi olumsuz etkileyecektir. bu tür mide şikayetleriniz varsa su içerisindeki limon miktarını sizi rahatsız etmeyecek seviyelerde tutmanız gerekmektedir

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder