1.4.2015 20:15:00

Diyabet (Şeker Hastalığı) İle Mücadele Yöntemleri

Reklam

Diyabet (şeker hastalığı) insülin hormonunun salgılanamaması veya yeterinde salgılanmaması nedeniyle yaşanan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda, pankreas bezi bulunmaktadır. Kan şekerinin denetlenmesinde çok önemli etkisi olan bu organ, bu işlev için özel hormonlar salgılamaktadır. İşte insülin bu önemli hormonlardan biridir. İnsülin salgılanmasında olumsuzluk olması da diyabete neden olmaktadır. Bu eksiklik veya anomali hücrelerin enerji almasını sağlayan glukozun yani şekerin hücrelere girememesine neden olmaktadır. Bunun yerine kanda birikme yaşanır. Kanda biriken bu şeker, aşırı bir birikmeye neden olur. Zamanla hücrelere etkili bir zararı söz konusu olmaktadır.

Şeker hastalığının, aşırı miktarda su içme isteği, aşırı iştah ve yemek yeme, sürekli uyuma isteği, sık idrara çıkma, ciltte kuruma meydana gelmesi, vücutta meydana gelen yaraların çok geç iyileşmesi, gözlerde bulanık görme gibi sorunların olması gibi belirtileri bulunmaktadır. Diyabet (şeker hastalığı) tip 1 ve tip 2 olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Tip 1 diyabet, çocuk yaşlarda başlayan, ömür boyu tedavisi gereken, insülin üretilmemesi ya da çok az üretilmesi halidir. Tip 2 Diyabet ise, ileri yaşlarda görülen ve daha yaygın olan rahatsızlığın tipidir. Bu durumda, insülün salgılanır fakat etkili bir işlev gösteremez.

Diyabet (şeker hastalığı) mutlaka tedavi edilmesi gereken, düzenli ilaçların kullanılması gereken bir hastalıktır. Bunun yanında, kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi de son derece önemlidir. Özellikle hastalığa yakalanmadan önceki evrede, doğru ve dengeli beslenerek riskleri ortadan kaldırmak mümkündür. Başta "abur cubur" olarak tabir edilen gıda maddeleri olmak üzere, paketlenmiş hemen her yiyeceğin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder