26.2.2015 11:03:00

Doğal Yöntemler ile Batıklardan Nasıl Kurtulunur?

Reklam

Kıl batması, kıl dönmesi diye tabir edilebilen batıklar, tüylerin kökünden alınması sonucu ile zamanla yön değiştirmesinden oluşabilir. Oluşan bu batıklar, pek çok kadının hoşlanmadığı fiziksel görünümlerden bir tanesidir. Genellikle bacaklarda ve koltuk altlarında görüldüğü gibi, vücutta tüylerin alındığı her yerde görülebilir. Batıklardan kurtulmak için yapılan müdahaleler, cildin tahriş olup kalıcı izler bırakılmasına neden olabilir.

 

Doğal Yöntemler ile Batıklardan Nasıl Kurtulunur?

 • Banyo esnasında cildi keselemek, batıklardan kurtulmada yardımcı olabilir. Her banyo yapımında kullanılan lif ile fazla bastırmadan tüylere kese yapmak, hem ölü derinin atılmasına hem de cildin yumuşayarak batıkların çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Banyo esnasında cildi keselemek için kullanılan yöntemlerden biri de ponza taşıdır. Ponza taşı diğer keseleme yöntemlerinin aksine cilde kuru olarak uygulanmalıdır. Cilt, daha ıslanmadan ponza taşı batık olan yerlere nazikçe uygulanabilinir. Cilt, kuru olduğu için tahriş olması daha kolay olabilir. Bu yüzden ponza taşı, batıkların olduğu bölgelere yavaşça ve gözlemleyerek uygulanmalıdır. Ölü derinin atılması ile batıklardan kurtulmak çok daha sağlıklı bir yöntem olabilir.
 • Tüyler alındıktan bir süre sonra zeytinyağı ile cildi ovmak, sert kıl kökleri ve batıkların oluşmasını engelleyebilir.
 • Deniz suyu, cilde peeling işlemi yaparak ölü deriyi atmasında ve batıkların oluşmamasında etkili olabilir.
 • Güneş, kıl köklerinin yumuşamasında faydalı olabilir ve batık oluşumunu engelleyebilir.

Ciltteki Batıkları Giderici Kür

Malzemeler;

1 bardak kaynamış su

5 adet 500 mg.'lık  aspirin

Uygulanış;

1 bardak su kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Küçük bir kapta 5 adet 500 mg.'lık aspirin iyice ezilir. Üzerine kaynamış ve daha sonra soğumuş olan su, dökülür. Malzemeler iyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra, ciltteki batık olan bölgelere parmak uçları yardımı ile nazikçe sürülür. Bu kür haftanın 2 günü uygulanabilinir.

 

Batıkların Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oluşan batıklardan kurtulmak için, cilde iğne gibi çeşitli kesici aletler ile tüyleri çıkarmaya çalışmak, cilde zarar verip tahriş ettiği gibi batık oluşumlarını da arttırabilir.
 • Fazla sıcak olan ağda, batıkların oluşumuna davetiye çıkarabilir.
 • Tüyler daha uzamadan almaya çalışmak ve çok sık tüyleri almak batık oluşumunu fazlalaştırabilir.
 • Solaryum, batıkların oluşmasına neden olabilir.

 

Reklam

Yorumlar

 • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

 • Gönder