17.3.2015 15:15:00

Doğal Yöntemlerle Peeling

Reklam

Peeling, cildin zaman içerisinde kendini yenilemesi ve daha sağlıklı olması için oldukça önemli bir işlemdir. Cilt, yaşlandıkça kırışır, çatlaklar oluşur veya sertleşebilir. Bunun nedeni, cilt üzerindeki hücrelerin zamanla görevini tamamlayıp ölmesidir. Ölü hücreler temizlenmediği taktirde, cilt üzerindeki problemlerle daha sık karşılaşılır. Cildin ölü hücrelerden arınması için, peeling işlemi yapılabilir.
Peeling, yani cildin ölü hücrelerden arındırılması işlemi için çeşitli kozmetik bakım ürünleri kullanılabilir. Ancak, bu ürünlerin içlerinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı pek çok kişi, evde bitkisel malzemelerle peeling işlemini yapmayı uygun görmektedir. Evde doğal ve bitkisel yöntemlerle peeling işlemi yapmak, oldukça basit ve etkili olabilir.

Doğal Yöntemler ile Peeling Maskesi Tarifleri


Karbonat Maskesi:
Orta boy bir kaseye, 3 yemek kaşığı karbonat koyulur. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Eczaneden temin edilebilecek 3 adet E vitamini kapsülü karışımın içine eklenir. Daha sonra 3 tatlı kaşığı süt koyulur. Son olarak, malzemelerin üzerine yarım çay kaşığı tarçın serpilir ve tüm malzemeler iyice karıştırılır. Oluşan karışım, parmak uçları yardımı ile bütün cilde sürülür. Sürme işlemi nazikçe ve masaj yaparak yapılmalıdır. Masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırıp, cildin daha çabuk tepki vermesini sağlar. Karışım, tüm cilde yedirildikten sonra 10 - 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt, bol ılık su ile durulanır. Bu maske her hafta uygulandığında daha etkili sonuç alınabilir. Beklenmeyen bir etki görülürse, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ananas Maskesi:
Yarım taze ananas blender'dan geçirilir. Blender yoksa iyice rendelenir. Küçük bir kaseye koyulur. Üzerine 1 dolu yemek kaşığı bal dökülür. Malzemeler iyice karıştırılır. Parmak uçları yardımı ile tüm cilde masaj yaparak uygulanır. 20 - 30 dakika kadar bekletilir. Bekleme işleminden sonra cilt, bol ılık su ile iyice durulanır. Ananas maskesi, haftada 1 kez uygulanabilir ve kalan karışım buzdolabında saklanabilir. Beklenmeyen bir etki görülürse, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder