28.2.2016 20:43:00

Geçmek Bilmeyen Baş Ağrıları

Reklam

       Baş ağrısı insanların en çok karşılaştıkları rahatsızlıkların başında gelir ve kendi içerisinde de bir çok sebeple birbirlerinden ayrılmaktadır.. Baş ağrılarından da en sık karşılaşılanı migrendir. Migren kısa yada uzun aralıklarla tekrarlayan zonklayıcı bir baş ağrısıdır. Migren atakları 2 ila 72 saat sürebilmektedir.Migren kadınlarda daha sık görülmektedir. Her 4 kadından birininde migren gözlemlenmiştir.Buna karşılık erkeklerde kadınlara oranla daha az görülmektedir bunun en önemli sebebide kadınlardaki hormonlardır.Migrenin kalıtımsal etkisi % 80 lerde olmasına karşın başka bir çok faktör vardır. Bunların başında stres, sağlıksız beslenme ve  uyku düzensizlikleri gelmektedir. Migren tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şunlardır;  ilaç tedavi, beslenme düzensizliklerinin giderilmesi, cerrahi yöntemler ve yaşam tarzı değişiklikleridir. İlaç tedavisi ile ağrıları % 50 ye varan oranlarla azalttığı gözlemlenmektedir.Fakat tamamen atakları durdurmada yeterli olmamaktadırlar. Bu sebeplerle alternatif çözümler aranmaktadır.

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin, stresten uzak durmanın, düzenli ve huzurlu bir yaşam tarzının ilaç yönteminden daha yararlı olduğunu söylemektedirler. Uzun yürüyüşlerin, özellikle oksijeni bol olan ortamlardaki yürüyüşlerde migren tedavisinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Akupunktur ve  yoga da alternatif tedaviler arasında yer almaktadır. Migren ile ilgili diğer bir tedavi yöntemide karanlık ve sessiz bir ortamda en az 2 saatlik derin bir uykudur. Yine alternatif tedavi için alına soğuk bir havlu yada 1 tatlı kaşığı dondurma ağza alınıp dil ile üst damağa birleştirilip orada yavaşça erimesini sağlayarak yani bir nevi soğutma işlemi yaparak ağrının azaltılmasına yardımcı olunabilir.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder