21.4.2017 16:36:00

Giyilebilir Teknoloji, Sütyen Üretildi !

Reklam

Akıllı saatler ve akıllı bileklikler bir yana, giyilebilir teknolojiler her geçen gün yaygınlaşıyor ve yeni teknolojiler karşımıza çıkıyor. Bu haberimizin konuğu ile kısa bir süre önce Kickstarter’da fonlamaya açılan Vitali isimli akıllı sütyen.

Siyah ve beyaz renk seçenekleri sunan Vitali akıllı sütyen, üzerinde yer alan sensörler sayesinde kalp atışı, göğüs kafesi hareketleri ve duruş bozukluklarını tespit edebiliyor.

Spor yaparken kalp atışlarını takip eden Vitali, stresli anlarda kullanıcısını derin nefes alması için uyarıyor. Masa başında otururken ise doğru pozisyonda oturulması için kullanıcısını yönlendiriyor.

Cildi tahriş etmeyen yumuşak dokuların altına yerleştirilen sensörler, ürünün yıkanmasına engel olmuyor. Ürünün üst tarafında GEM adı verilen elektronik bir veri kaydedici bulunuyor. USB portuna sahip olan bu parça aslında ürünün kalbi diyebiliriz. Yıkama öncesinde sökülebilen bu parça, hem USB üzerinden bilgisayara bağlanıp şarj olabiliyor hem de akıllı telefonlara mobil uygulama sayesinde kablosuz olarak veri aktarabiliyor.

Vitali’nin GEM isimli parçasının içerisinde 180 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Bu pil iki günlük bir kullanım ömrü sunuyor, 2 saat içerisinde tekrar doldurulabiliyor. Bluetooth 4.2 destekli ürün My Vitali isimli mobil uygulaması üzerinden kullanıcısıyla haberleşiyor. Android ve iOS uygulaması mevcut.

Akıllı sütyen Vitali’nin hedefi 50.000 dolar bağış toplamak ve daha 28 günü kalmasına rağmen 30.000 dolar toplanmış durumda. Vitali’ye destek vermek için 129 dolarlık erken erişim paketi satın almak gerekiyor. Teslimat tarihi ise Şubat 2018 olarak belirtiliyor.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder