24.2.2016 18:28:00

Goji Berry Meyvesi Doğal Anti-Oksidan

Reklam

       Goji Berry (kurt üzümü)  dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar da, Çin ve Moğolistan bölgesinde yetişen, sulu  ve tatlı bir meyvedir. Bir protein deposu olan bu meyve  aminoasit, protein, yüksek değerde betakaroten, çinko, demir, fosfor, E vitamini, C vitamini içerir. Ayrıca bunların yanı sıra kansere karşı koruyucu etkiside bulunmakta. Goji berry'nin Çin tıbbında da geniş bir kullanım alanı vardır özellikle diyabet, yüksek tansiyon, göz problemleri ve yorgunlukların tedavisinde kullanılmaktadır.  Goji Berry meyvesi ülkemizde genellikle çiğ yada kurutulmuş olarak tüketilmektedir ancak çiğ tüketmenin yanı sıra çinliler pilavları içerisinde de pişmiş olarak yada suyu kullanılarak tüketmektedirler. Şaraplarda, bitki çaylarında, meyve sularında ve ilaç sanayisinde kullanılan bir meyvedir.

       Goji Berry yaban mersini, çilek, kiraz, gibi çok yüksek miktarda anti-oksidan içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunların yanı sıra Goji Berry meyvesinin ilaçlarla etkileşimi olabilir..Özellikle kan sulandırıcı (aspirin. ecopirin vb.) kullanan insanların bu meyveden kaçınmalara gerekmektedir. Bunun yanı sıra diyabet ve tansiyon hastalarınında doktor kontrolünde bu meyveleri tüketmeleri önerilir.

      Son zamanlarda dünyayı saran Goji Berry diyeti de doğal yollardan kilo vermeyi düşünen insanlar için iyi bir altenatif. Özellikle ünlülerin sosyal paylaşım sitelerinde bu meyve ile zayıfladıkları yönündeki açıklamalarıda insanları bu meyve ile diyet yapmaya yönlendirmiştir. Sağlıklı bir meyve olan Goji Berry yüksek lif içeriği sebebiyle tokluk hissini artırıp iştah azaltmaya yardımcı olur. Yine idrar söktürücü etkisiyle vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yağ yakıcı etkisiyle birlikte şeker oranını da düzenlediği için tatlı isteğini yok etmeye yarar. Goji Berry diyeti zayıflamaya yardımcı olur.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder