25.2.2015 12:59:00

Göz Altı Morluklarına Savaş Açın

Reklam

Göz altı morlukları gerek kadınların, gerek erkeklerin yüzlerinde rahatsızlık duyabilecekleri fiziksel bozulmalardan bir tanesidir. Bazen uykusuz gecelerin ardından, bazen çok bilgisayar başında kalmaktan, bazen de nedeni bilinmeksizin gözlerin altında yerlerini alırlar. Çeşitli makyaj hileleri veya bakım kremleri çoğu zaman göz altı morluklarını geçirmeye yetmeyebilir. Peki göz altı morlukları neden oluşur?

 

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUR?

Göz altı morlukları, göz altı bölgesindeki kılcal damarların çatlaması ile meydana gelir. Bu durum, genetik faktörlerden dolayı oluşabilir. Düzenli uyuyan ve sağlıklı beslenen kişilerde bile genetik faktörler görülebilir. Göz altı morlukları, aşırı stres yaşayan kişilerde görülebilir. İşlerinde veya özel hayatlarında stres altında bulunan kişilerin, genellikle göz altı morluklarının olması kaçınılmaz olabilir. Göz altı morluklarının nedenlerinden biri ise, uykusuzluktur. Sağlıklı uyuyamayan, düzensiz, veya yetersiz uyuyan kişilerde göz altı morlukları olabilir. Ayrıca çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerde de göz altı morlukları oluşabilir.

 

GÖZ ALTI MORLUKLARINA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Papatya Kürü;

Orta boy bir tencerenin içine yarım litre su koyulur ve kaynamaya alınır. Su kaynadıktan sonra içerisine, bir miktar kuru papatya dökülür ve dinlenmeye bırakılır. Papatyalı su, yarım saat kadar dinlendikten sonra, pamuk yardımı ile göz altı morluklarına tampon işlemi yapılır. Yaklaşık 20 dakika bu işlem devam ettirilir. Daha sonra cilt, ılık su ile durulanır. Kuru papatya kürü, haftada 3 defa uygulanabilinir.

 

Zambak Kürü;

Bir miktar zambak, çaydanlıkta demlenir. 15-20 dakika kadar demlendikten sonra, demlenen zambak çayı süzgeç yardımı ile süzülür. Bir parça pamuk, süzülmüş zambak aromalı suya batırılır ve göz altı morluklarına tampon işlemi uygulanır. Yaklaşık 15 dakika tampon işlemi devam ettirilir. Daha sonra cilde, isteğe bağlı olarak nemlendirici krem sürülebilir. Bu kür haftada 3 defa uygulanabilinir.

 

GÖZ ALTI MORLUKLARI İÇIN NELERE DİKKAT ETMELİ?

  • Göz altı morlukları için kullanılan kalitesiz kremler, göz altı morluklarını geçirmeyeceği gibi, cilde ciddi zararlar verebilirler. Göz altı morlukları için kaliteli ve cilt tipine uygun kremler seçilirse, başarılı sonuçlar alınabilinir.
  • Göz altı morlukları olan kişilerde, vitamin eksikliği olabilir. Vitamin içeren sağlıklı yiyecekler, göz altı morluklarını giderebilir.
  • Uzmanlara göre göz altı morluklarına sahip kişiler, daha fazla su içmeli. Günde yaklaşık 15 bardak su içmek, göz altı morluklarına iyi gelebilir.
  • Göz altı morlukları, bir hastalığın belirtisi olabilir. Sürekli göz altı morluğu olan kişilerin uzman bir doktora görünmeleri, sağlık açısından önem teşkil edebilir.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder