23.1.2015 19:58:59

Hafızayı Güçlendirmek İçin Önerilen Besinler Yanlış Mı?

Reklam

Amerika'da gerçekleştirilen araştırmada, hafıza ve beyin gelişiminin doğru beslenme ile en üst seviyeye çıkarılabileceği sonucuna varıldı. Yapılan araştırmada, hafızanın güçlenmesini ve beynin algılamasını hangi besinlerin artırdığı da açıklandı. Daha önce yapılan bir çok açıklamada vurgulanan "hafızayı güçlendirmek için belirli besinlerin tüketilmesi tezinin" çözüm olamayacağı belirtildi. En iyi sonucu alabilmek için olabildiğince dengeli beslenilmesi açıklaması yapıldı.

Yapılan araştırmaya göre:

 • Özellikle et, süt ve yoğurt, ekmek, yağ ve şeker, sebze ve meyvelerin yeterli ölçüde tüketilerek dengeli beslenilmeli. Hangi besinden maddesinden ne kadar tüketilmesi gerektiği ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Tüketim miktarını etkileyen başlıca etkenler, yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteler ve sağlık durumu.
 • Folik Asitler beyin gelişimi için çok önemlidir. Anne karnından itibaren zeka ve beyin gelişimi sürecinde çok önemli paya sahiptir. Folik asitlerin yetersiz olması durumunda, zeka geriliğine yol açabilir. URF 'ye göre 100 gram prinçte 4 mikrogram folik asit bulunmaktadır.  
 • B grubunda yer alan vitaminler strese paniğe ve yorgunluğa çok iyi gelmektedir. B vitamini eksikliğinde, öğrenme zorluğu, unutkanlık, aşırı stress ve konsantrasyon bozukluğu şikayetleri gözlenmektedir. B vitamini açısından yoğun besinler
 1.  Kırmızı et ve Tavuk
 2. Ay çekirdeği
 3. Balık
 4. Yoğurt
 5. Koyu yeşil yapraklı besinler
 6. Brokoli
 7. Ispanak
 8. Domates
 9. Kavun
 10. Yumurta
 11. Enginar
 12. Yer fıstığı
 13. Muz
 14. Kuru baklagillerin tümü
 •  Ayrıca b vitamini açısından zengin olan kolin, yağların enerji olarak dönüşümünde yardımcıdır. Ayrıca hafızanın güçlenmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Kolin tüm sebze, meyve ve et çeşitlerinde bulunduğundan, tüm besinlerin dengeli olarak tüketilmesi gereklidir.
 • Ayrıca bilindiği üzere, beyin ve zeka gelişiminin en önemli yardımcılarından olan omega-3 yağ asitlerinin tüketilmesi gerekmektedir. Omega-3 açısından zengin besinler, derin su balıkları (somon gibi), keten tohumu ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

 

Reklam

Yorumlar

 • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

 • Gönder