6.2.2016 20:41:00

Isırgan Otu'nun Faydaları

Reklam

                Isırgan otu hemen hemen her yerde yetişebilen 15-70 cm boylarında yaprakları ıtırlı  bir bitkidir. vücudun herhangi bir yerine değdiğinde inanılmaz derecede kaşıntı yapar. İnsan sağlığına çok faydaları  vardır. Özellikle alerjen hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır. Saman nezlesi önemli bir örnek oluşturmaktadır. Enflamasyonu azaltan biyolojik olarak aktif bileşenler içerir.Reçete ile satılan bir çok alerji ilaç sadece alerjinin semptomlarını tedavi eder ve belli bir süre zarfında etkinliğini yitirebilirler ayrıca uykusuzluk, uyuşukluk, kuru sinüsler ve yüksek tansiyon  gibi yan etkileride görülebilmektedir. Isırgan otunun ise bilinen  hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

                Isırgan otu kapsamlı olarak incelenmiş ve birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. (Alzheimer hastalığı, artrit, astım, mesane enfeksiyonları, bronşit, gut hastalığı, böbrek taşları, prostat büyümesi, siyatik )

                Bitkisel tedavilerde sıklıkla kullanılan ısırgan otu özellikle kozmetik sanayisinde de kullanılmaktadır. Özellikle kepek önlemek için kullanılan şampuanların içerisinde etken madde olarak ısırgan otu kullanılmaktadır. Ayrıca kellik tedavisinde de kullanılmaktadır.

                Isırgan otu iyi bir idrar söktürücüdür. Eklem  ve kas ağrılarını hafifletmek için ısırgan otlu kremler üretilmektedir.

                Isırgan otlu bir çok kürler bulunmaktadır. Bu kürlerden uygulayacaksanız en az 30 gün süre ile devam edilmelidir  ki etkileri görülebilsin.

Isırgan Otu Çayı

Doğadaki bu can yakıcı, kaşındırıcı bitkinin bu kadar faydaları olduğunu kim bilebilirdi ki, M.Ö 3. y.y tıbbi olarak faydaları keşfedilip kullanılmaya başlanmıştır. ısırgan otu yaprağını salatalarda tüketebilir, yemeklerin içerisinde kullanabilir ve çay olarak tüketebilirsiniz.  Kurutulmuş olarak yada taze yaprakları ile sağlıklı çaylar demleyebilirsiniz. Tavsiye edilen çayı ise, bir fincan için 5-7 yaprak ısırgan otu kaynatılmış suyun içerisine atılarak 5 dakika demlenmesi için bekletilir, arzu edilirse limon ile tatlandırılarak tüketilir.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder