21.3.2015 15:15:00

Kahve Çocuklara Faydalı mı?

Reklam

Yine Canan Karatay ve yine çok konuşulacak, çok tartışılacak açıklamalar. Türk kahvesini çocuklar içebilir mi? Canan Karatay gündeme bomba gibi düşmeyi yine başardı. Çocukların türk kahvesi içmesinde hiçbir sakınca görmediğini belirten Karatay, şekersiz içildiği taktirde istenildiği kadar içilebileceğini söyledi. Şekerin beyne hasar verdiği, kahvenin içerisindeki antioksidanların ise bu tahribatı iyileştirdiğini hatta çocukları cin gibi yapacağını belirtti.
Kahvenin, içerisinde barındırdığı cafein nedeniyle de bir çok doktor tarafından, Karatay'ın aksine beyne ve sinir sistemine zarar verebileceğini, çocuklara zararlı etkileri olabileceğini ve tüketilmemesi gerektiğini belirttiler.

İngilizler "30 yıldır yanlış biliyormuşuz"

Bu iki açıklamadan sonra insanlar yine ikilemde kaldılar. Çocuklara kahve içirilmeli mi yok sa içirilmemeli mi? Canan Karatay insanların birçok yiyecek ve içecek konusundaki fikirlerini değiştirmesiyle tanınmıştır. Özellikle yağ tüketimine verdiği destekle tanınan Karatay hayvansal yağların zararlı değil aksine vücudumuz için çok gerekli olduğunu söyleyerek, bir çok konuda çığır açmıştır, nitekim İngiltere'den yapılan açıklamalarda Canan Karatay'ın görüşlerini desteklemiştir. İngilizler "30 yıldır yanlış biliyormuşuz" açıklaması yapmıştı. İngiliz bilim insanlarının, yaptıkları araştırmalar sonucu, "30 yıldır tereyağının zararlı olduğunu söylemiştik fakat yanılmışız" açıklaması, özellikle ülkemizde Canan Karatay'ın Beslenmelerdeki yanlış inanışlarımızı değiştirebileceği konusunda umut olmuştur.
Türk anneleri ise çocuklarına kahve içirmediklerini, yıllarca atalarından gelen, küçük çocuklara kahvenin zararlı olduğu inanışına uyarak, kahve ve cafein barındıran ürünleri çocuklardan uzak tutmaya çalıştıkları konusunda hemfikirler. Canan Karatay yine tabu sayılabilecek bir konuda yaptığı bu açıklamayla köklenmiş inanışlarımızı bilimsel yollar ile değiştirebilecek mi?

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder