21.2.2015 12:49:37

Kahverengi Benler

Reklam

Günümüzde pek çok kişi genellikle kahverengi benlerinden şikayetçidir. Kahverengi benler, doğuştan olabildiği gibi sonradan da çıkabilmektedir. Pek çok kişinin yüzünde veya vücutlarının çeşitli yerlerinde, bu sonradan çıkan kahverengi benlere rastlamak mümkündür. Peki farklı boyutlarda ve farklı sayılarda çıkan bu kahverengi benler niçin oluşur?

 

Kahverengi Benler Niçin Oluşur?

Kişinin yüzünde veya vücudunun herhangi bir yerinde sonradan oluşan kahverengi benler, genetik faktörlerden dolayı oluşabilir. Kişinin genlerinde sonradan ben oluşumu varsa, büyük olasılıkla kendisinde de ilerleyen yaşlarda oluşabilir. Kahverengi benlerin oluşumunda bir diğer önemli neden ise, ciltteki pigment hücrelerinin çoğalmasıdır. Ciltteki pigment hücrelerinin çoğalması, derinin kahverengi benler üretmesine neden olabilir. Kahverengi benlerin oluşmasındaki önemli nedenlerden biri de güneştir. Güneşe duyarlı ve hassas ciltler, fazla güneşe maruz kaldıklarında, yüzlerinde veya vücutlarında daha sonra kahverengi benler oluşabilir.

 

Kahverengi Benler Tedavi Edilebilinir mi?

Kahverengi benler, kimi insana oldukça yakışıp farklı bir hava katsa da, bazı kişiler yüzlerinde veya vücutlarında çok sayıda olan bu kahverengi benlerden memnun değillerdir. Hem görsel açıdan kendilerini beğenmeyişi ile hem de kahverengi benlerin daha sonra doğurabileceği bir sağlık problemi ile baş etmek isteyen kişiler, soluğu bu konudaki uzman doktorlarda alırlar. Kahverengi benlerin tedavisi mümkündür. Çeşitli sağlık kuruluşlarında, kahverengi benlerin bir hastalık riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilebilir. Aynı zamanda, tercihe göre bu benlerden kurtulunabilinir. Ayrıca, evde bitkisel yöntemlerle de kahverengi benlerden kurtulmak mümkün olabilir.

 

Ahmet Maranki ile Kahverengi Benler İçin Bitkisel Tedavi

  1. "Kahverengi benlerden kurtulmak için, 1 tutam kişniş iyice öğütülür. Öğütülen kişniş çok az bir miktarda parmak uçları yardımı ile nazikçe kahverengi benlerin üzerine sürülür. 5 dakika kadar sonra, ılık su ile durulanır. Bu işlem haftada bir kaç defa tekrarlanabilinir.
  2. Koyu kahverengi benlerden kurtulmak için, küçük bir kaba 1 kaşık keten tohumu koyulur. Üzerine 1 kaşık keten tohumu yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi bittikten sonra 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve yine karıştırılır. Elde edilen bu bitkisel jeli, parmak uçları yardımı ile nazikçe kahverengi benlerin üzerine sürülür. 5-6 dakika sonra kadar bol ılık su ile yıkanır. Her iki tedavi de hassas ciltlerde farklı tepkimeler gösterebilir. Beklenmeyen bir etki gözüktüğünde en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir."

 

 

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder