12.5.2015 19:28:00

Kaşıntının nedenleri hangi hastalıklar olabilir?

Reklam

Kaşıntı vücudun bazı bölgelerinde ya da belli bölgelerinde oluşan bir sorundur. Kaşıntıya alerji, egzama, böcek ısırıkları, tiroid bezi hastalıkları neden olabilir. Kaşıntı tek başına bir hastalık değildir. Bazı hastalıkların neden olduğu bir rahatsızlıktır. İsilik ve kurdeşen de kaşıntıya neden olabilmektedir. Kaşıntıya cilt kuruluğu, güneş ışınları, cilt hastalıkları, menopoz, hamilelik, iç hastalıklar ve ilaçlar da neden olabilir. Kaşıntı yoğun olabileceği gibi hafif olarak da seyredebilir. Neden olan hastalığa göre şiddeti de değişiklik gösterir. Kaşıntı sonrasında ciltte kızarıklık, döküntü gibi sorunlarda oluşabilir. Aşırı derece de kaşıntı ve beraberinde farklı belirtilerde varsa doktora gidilmelidir.
Kaşıntının öncelikle nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Tanı konulduktan sonra tedavi yöntemleri uygulanabilir. Her hastalığa uygulanacak tedavi ile kaşıntı sorunu da ortadan kalkacaktır. Bunun için öncelikle kaşıntı neden oluşuyor onun bulunması gerekir. Bunu da doktora giderek öğrenebilirsiniz. Daha sonra ilaç veya farklı yöntemlerle tedavi edilerek bu rahatsızlık veren durumdan kurtulabilirsiniz.
Kaşıntı sorununda hastalığın belirlenmesi ile bitkisel ilaçlar da kullanılabilir. Bir kahve fincanı vazelinin içerisine 1 çorba kaşığı ıtır çiçeği konularak karıştırılır. Yapılan karışım kaşıntı olan bölgeye sürülerek kaşıntıdan kurtulunur. Ayrıca 100 gram taze ceviz yaprağı 1 litre su içerisinde kaynatılarak süzülür. Daha sonra kaşınan bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanarak kaşıntı ortadan kaldırılır.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder