23.1.2015 13:24:59

Kış Depresyonu İle Başa Çıkabiliriz

Reklam

Kış geldiğinde çoğumuz ruhsal olarak, diğer mevsimlere oranla kötü hissetmeye başlarız. Mutsuz olmak için daha çok sebebimiz olduğunu düşünürüz. Daha kolay yorulur, daha keyifsiz günler geçiririz. Üstelik her zamankinden fazla yıpranırız. Peki bu ruh halinin temelinde ne yatıyor? Neden kendimizi kötü hissetmek daha kolay geliyor. Psikyatri Uzmanı Dr. Sıtkı Karaca, kış depresyonunun en temel sebebini açıkladı.

Kışın depresyona meyilli olmamızın temelinde "gün ışığından daha az yararlanmanın" geldiğini belirten Karaca, gün ışığına çok daha az maruz kalmak, beynin yetersiz uyarılmasına, bu nedenle ruhsal çöküntü riskinin arttığına dikkat çekiyor. Kış depresyonu genellikle son baharın ortalarında başlayıp, ilk baharda bitiyor. Depresyonun temelinde, kişisel nedenler yatmasına rağmen, bu mevsimde, sorunlarımızın bizi depresyona sürükleme riski çok daha fazla. Konuya dikkat çeken Karaca, "kış döneminde biyoritm bozuklukları yaşanır ve uyku süresi uzar. Yaşam isteği azalır, daha fazla yemek, tatlı ve karbonhidrat ihtiyacı hisseder. Kilo artışı, halsizlik, yorgunluk, tembellik hisleri artar. Duygusal olarak çöküntüye girer. Çöküntü, beyindeki yolakların madde eksikliğinden oluşur.

 Daha Çok Kadınlarda Görülüyor

Ayrıca Karaca "mevsimsel "kış depresyonunun" erkeklere oranlara kadınlarda çok daha fazla göründüğünü" ifade etti. Bu dönemde kadınların %60'ı bu sorunla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Çözüm

Kış depresyonuyla başa çıkabilmek için, gün ışığını verimli kullanmak en doğal çözüm. Bu nedenle sabahları erken uyanıp, düzenli yürüyüş yaprak, hem güneş ışığından faydalanmış hem de depresyonun temel belirtilerinden uyku yoğunluğunu düzene sokmuş oluruz. Aynı zamanda bu dönemde karbonhidrat  tüketimini azaltmalı ve mümkünse bir diyetle desteklemeliyiz. Günde ortalama 6 saat uyumalı ve sabahları 5 ila 10 bin adım yürümeliyiz. Sabah yürüyüşleri, melatonin hormonu salgılayarak vücudun depresyonla savaşabilmesine yardımcı olacaktır.

Depresyon döneminde ilaç ve gıda takviyesi kullanımını önermeyen Dr. Karaca, ialç ve takviyeler yerine, doğru beslenmenin daha etkili bir çözüm olacağını savundu.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder