23.1.2015 09:41:00

Kış Mevsiminde Cilt Kuruması

Reklam

Mevsim değişiklerinde cildin nem oranında büyük farklılıklar görülebilir. Yaz mevsiminde güneş ışınları cildimizi olumsuz etkilerken, kışın ise kuru ve kırışır. Soğuk havalarda cilt önemli ölçüde su kaybı yaşar. Bu dönemde kullanılan kozmetik ürünler de cildi olumsuz etkileyebilir. Kış mevsimi boyunca su bazlı ürünler yerine, yağ oranı yüksek ve onarıcı etkileri bulunan ürünler tercih edilmelidir. Cilt kuruluğunun nedenlerinden biri de sıcak suyla duş almak. Soğuyan hava ile birlikte çok daha fazla sıcak suya ihtiyaç duyarız. Ancak sıcak su cildi ve saçları kurutur ve matlaştırır. Aynı zamanda saçınızın kırılganlığını artırır.

Islak Cilt Çabuk Kurur 

Kış mevsiminde yaşanan cilt kuruluğunun en önemli nedenlerinden biri de soğuk hava şartlarında derinizin ıslanması. Duş aldıktan sonra yeterince kurulanmadan soğuk havaya maruz kalmak ya da yağışa maruz kalarak cildinizin ıslanması, su kaybına ve cilt kuruluğuna neden olur. Ayrıca soğuğa maruz kalan damarlar büzüşerek derinin beslenmesini engeller. Tüm bu etkiler cilt kurumasını tetikler. olumsuz şartlara karşı dikkatli davranmadığımızda cilt kuruması ile karşılaşmamız sürpriz olmaz. Aynı dönemde rüzgarlı havalar, fiziksel travmalar ve egzamaya yol açabilir.  Kış mevsiminde cildimizi daha sağlıklı tutmak için tüketmemiz önerilen besinler de var.
  • Cildin parlak bir görünüm kazanması için, vitamin ve mineral açısından zengin beslenilmeli.
  • A,C ve E vitaminleri, kayısı,domates ve havuç tüketimine ağırlık vermek deri altı nemlenmesine yardımcı olur
  • Antioksidan ağırlıklı beslenmek olumsuz hava şartlarında cildin daha az zarar görmesini sağlar. Ayrıca antioksidanlar güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı cildi koruyacaktır.
  • Vücudun kuruluğunun önüne geçmek için duş aldıktan sonra vücudunuzun kurumasının önüne geçmek için nemlendirici krem uygulamakta fayda var. 

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder