2.3.2015 22:56:00

Kuru Eller İçin Bitkisel Maske Tarifleri

Reklam

El bakımı, çoğu kadının en önem verdiği bakım konularındandır. Çoğu zaman yüz hatları, yaşı ele vermese bile eller verebilir. Bunu bilen kadınlar, ellerine aşırı hassasiyet gösterebilirler. Kadınların el bakımında şikayetçi oldukları genel konu ise kuru ellerdir. Kuru eller, kişinin cilt tipi ile alakalı olabilir. Cilt tipi kuru olan bir kişinin elleri de genellikle kuru olur. Ancak kuru ellerin tek nedeni cilt tipi değildir. Hava, ellerin sürekli suda olması ve gün içinde ellerin maruz kaldığı çeşitli işlemler de ellerin kurumasına neden olabilir.

Kuru Eller İçin Bitkisel Bakım Maskeleri


Bal Maskesi
Orta boy bir kaseye, az bir miktar su koyulur. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Daha sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir. İyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra, eller tek tek suya soyulur ve 10-15 dakika kadar bekletilir. Bal maskesi, haftada 1 kez uygulandığında, ellerin eskiye nazaran çok daha yumuşak olduğu görülebilir.
Kil Maskesi
Orta boy bir kaseye, 2 adet yumurta sarısı koyulur. Daha sonra, 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenir. Badem yağının ardından kaseye, 1 tatlı kaşığı kil ilave edilir ve iyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra, kase buzdolabına koyulur. Yaklaşık 15-20 dakika buzdolabında bekletilen kase, çıkarılır ve katılaşmış olan karışım ellere bütünü ile sürülür. 10-15 dakika ellerde bekleyen karışım, ılık su ile durulanır. Bu maske, haftada 2-3 kez uygulandığında, ellerde yumuşama görülebilir.
Suna Dumankaya ile Gül Suyu Maskesi
Orta boy bir kaseye, 6 tatlı kaşığı gül suyu koyulur. Daha sonra kaseye, 2 adet limonun suyu tamamen sıkılır. Daha sonra, 6 tatlı kaşığı gliserin yağı ve 6 tatlı kaşığı badem yağı ilave edilir. Son olarak, 2 çay kaşığı elma sirkesi malzemelere eklenir ve iyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra oluşan krem, ellere bütünü ile sürülür. Bir torba yardımı ile eller kapatılır ve yaklaşık 10-15 dakika bekletilir. Maske sonrası, eller bol su ile durulanır. 15 günde 1 kez yapılabilecek bu maske sayesinde, eller pürüzsüz ve yumuşak bir görünüme sahip olabilir.

Kuru Eller İçin Basit Önlemler


  • Gün içinde 2-3 defa el nemlendiricisi sürmek, ellere daimi bir yumuşaklık kazandırabilir.
  • El bakımı için kullanılan çeşitli ürünlerin kaliteli olması, cilt sağlığı ve ellerin yumuşaklığı için önem teşkil edebilir.
  • Cilt kuruluğundan kaynaklı el kuruluğu olanlar için, günde bol bol su içmek, daha yumuşak bir cilde kavuşulmasını sağlayabilir.
  • Bulaşık yıkama, çeşitli deterjanlar ile yapılan temizlik işlemleri sırasında eldiven kullanımı, ellerin daha az zarar görüp kurumasını engelleyebilir.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder