28.2.2015 18:33:00

Panik Atak Geçiriyorum Ne Yapmalıyım?

Reklam

Panik atak aniden başlayan kaygı, korku nöbetidir. Panik atak geçiren kişi birden bire gelen yüksek kaygı nedeniyle büyük bir dehşete kapılır ve bu durum bedensel olarak da reaksiyonlar göstermesine neden olur. Kalp atışları hızlanır, aşırı terleme, mide bulantısı, nefes alamadığını düşünme gibi şiddetli tepkilere yol açar. Kişi o anda kalp krizi geçireceğini, öleceğini düşünecek kadar gerçek bir biçimde bu belirtileri hissedip yaşamaktadır. Atak geldiği andan itibaren bu belirtiler şiddetle artarak devam eder ve yaklaşık 10 dakika içinde bu belirtiler yavaş yavaş azalmaya başlar. Kişinin yaşam kalitesini ve rutin hayatını ciddi anlamda olumsuz şekilde etkileyebilecek türden bir hastalık olarak düşünülen panik atak; aslında belirli adımlar izlenerek kontrol altına alınabilir. Önemli olan kişinin kendisini; bu konuda doğru şekilde bilinçlendirip, telkin edebilmektir.

PANİK ATAK ANINDA YAPILMASI GEREKENLER


İlk olarak izlenmesi gereken adım kişinin solunumunu düzenlemek ve doğru nefes alıp vermesini sağlamaktır. Çünkü panik atak geçiren kişinin nefes alış verişleri; yaşadığı kaygı ve bunun bedeninde ortaya çıkardığı fiziksel tepkileri nedeniyle son derece düzensizdir. Kişi kısa ve kesik şekilde nefes alıp vermeye başladığından nefes alamadığını, boğulacağını, kalbi hızlı bir şekilde attığı için de kalp krizi geçiriyor olabileceğini sanmaktadır... Nefes alış verişlerini düzenlemeye başlaması bu nedenle ciddi önem taşımaktadır. Kişiye derin bir nefes alması, nefesini 5 saniye tutup, sonra ağzında yavaşça bırakması telkin edilmelidir.

Yaşadığı atağın geçici olduğu, korkulacak hiçbir şeyin olmadığı, gerçek anlamda fiziksel hiçbir sorun yaşamadığı ve bir kaç dakika içinde tüm belirtilerin ortadan kaybolacağı hatırlatılmalıdır. Kendi kendisine de atak geçirirken bunu telkin etmesi yönünde bir konuşma yapılmalıdır.

Ayrıca kişinin atak esnasında farklı bir şeye, konuya, objeye, detaya, vb. odaklanması telkin edilmelidir. Kendisini mutlu veya huzurlu hissedeceği bir görüntü hayal etmesi söylenebilir.

PANİK ATAK HASTALARINA ÖNERİLER


  • Panik atak; çözümü olmayan, insanın dünyaya küsmesine neden olabilecek türden bir rahatsızlık değildir. Kesinlikle kontrol altına alınabilir ve kişinin hayatını normal, kaliteli bir şekilde sürmesi sağlanabilir.
  • Spor panik atak hastalarını olumlu şekilde etkileyebilecek türden bir etkinliktir. O nedenle panik atak hastaları düzenli olarak spor yapmaya çalışmalıdır.
  • Panik atak hastası olan kişi sosyal yaşamdan kopmamalı, aksine sosyal aktivitelerini arttıracak organizasyonlara daha fazla katılmaya gayret göstermelidir.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye, çok fazla yemek yememeye, ayrıca çok uzun süreli açlıklar yaşamamaya özen gösterilmelidir.
  • Uyku kalitesi de panik atak hastaları için çok değerlidir. Uyku düzenlerine dikkat etmeleri bu noktada önem taşımaktadır.
  • Panik atak esnasında solunumu doğru şekilde düzenlemek çok önemli olduğundan, her gün düzenli olarak nefes ve kas gevşetme egzersizleri yapılmalıdır. Bunu bir alışkanlık haline getirmek panik atak hastaları için olumlu sonuçlar doğurur.
  • Panik atak hastaları; düzenli olarak terapilerine gitmeli ve seanslarını aksatmamaya özen göstermelidir.
  • Panik atak; fiziksel bir hastalığın (kansızlık, beyin tümörü, tiroid bozuklukları, epilepsi, akciğer rahatsızlıkları, vb.) belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle panik atağın belirtilerini yaşayan kişiler; öncelikle mutlaka bir psikiyatriste ve/veya doktora başvurmalıdır.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder