3.6.2015 15:35:00

Patatesin Cilt Sağlığına Faydaları

Reklam

Patates denildiğinde ilk akla gelen onunla ilgili yiyeceklerdir. Oysaki patatesin insan sağlığı için çok önemli ve değerli bir besin kaynağı olduğu ve sayısız faydalarının bulunduğu bilinmesi ve üzerinde durulması gerekir. Patates; kalsiyum, karbonhidrat, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve önemli vitaminleri (A, B ve C Vitaminleri) içerdiği için; sayısız faydalara sahiptir.

Patates; kişinin daha dinç ve zinde hissetmesini sağladığı gibi, bağışıklık sistemini güçlendirmede de etkin bir rol oynar.  Patatesin cilt sağlığına faydaları da çok fazladır. Patates suyu içmek; vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için, kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunduğu gibi, cildin de daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesine neden olur.

Patatesin Cilde Faydaları

  • Patates suyu; selülitlerle başa çıkmada etkilidir.
  • Cilt rengini açmada patates suyu önemli bir rol oynar.
  • Patates suyu hücreleri yenileme özelliğine sahip olduğu için; erken yaşlanma belirtilerini de geciktirir. Bu da patatesin cilt sağlığına faydaları içinde yer almaktadır.
  • Kuru cilde sahip olanlar için patates suyunun olumlu etkileri söz konusudur. Günde 1 bardak patates suyu içmek; vücudun toksinlerden atılmasını sağlar, cildi nemlendirir ve cildin kuruluğunun önüne geçmede etkin bir rol oynar. Ek olarak günde 1 defa yüzü patates suyu ile silmek de; ciltteki kuruluğun giderilmesinde önemlidir.
  • Kırışıkların ve yüzdeki lekelerin azalması ve/veya önlenmesinde de patates suyu kullanmak da etkin bir yöntemdir.
  • Patates suyunun yorgun ve şiş gözlere sürülmesi; bu yorgun ve şiş görünümün azalması ve / veya giderilmesine olanak sağlaması da; patatesin cilt sağlığına faydaları arasındadır.
  • Gözaltında ve göz çevresinde oluşan mor halkaların önüne geçmek için patates suyu kullanmak da; bu morlukların ortadan kalkmasında işe yarar.
  • Güneş yanıklarının neden olduğu acıyı gidermek için, yanık olan bölgelere soğutulmuş patates suyunu sürmek; yanık acılarının oldukça azalmasına neden olur.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder