23.3.2015 15:15:00

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam

Peeling, yani cildin ölü hücreleri arındırma işlemi, Doğal Yönetemlerle Peeling adlı makalede bulunabilir. Doğal yollarla peeling işlemi oldukça basit olsa da, her cilt tipi aynı değildir. Cildin sağlıklı bir görünüm kazanması için yapılan işlemler, bazen cildi tahriş edip cilde zarar verebilir. Peeling yaparken bilgi sahibi olunarak ve bu bilgilere dikkat edilerek, cildin zarar görmesi engellenebilir.

Peeling Yaparken Bilinmesi Gerekenler


  • Yapılan peeling işleminin en etkili sonucu vermesi için, doğru zamanda yapmak çok önemlidir. Peeling işlemi akşam, uyumadan önce yapılmalıdır. Çünkü cilt, gün içinde yaptığımız tüm mimiklerden yorulur. Yapılan her mimikle, yüz kasları sayesinde cilt esnemeye başlar. Akşam uyunulan sürede cilt de vücut gibi kendini dinlenmeye bırakır. Bu nedenle en etkili sonucu almak için peeling işlemi yatmadan önce yapılabilir.
  • Peeling yapılırken cilt, kızarıyor veya şişiyorsa bu cildin hassas olduğunu gösterir. Böyle bir durumda peeling işlemi durdurulmalıdır. Malzemelerden biri veya bir kaçı cilde alerji yapmış olabilir.
  • Peeling duş sonrası yapıldığı taktirde daha verimli bir sonuç alınabilir. Duş sırasında cilt kendini sıcak su etkisi ile yumuşatır. Bununla beraber gözenekler açılmaya başlar. Duş sonrası cilt, peeling için daha verimli bir hale gelebilir.
  •  Hassas cilt tipine sahip olan kişiler, peeling işlemini uygulamadan önce, cildin herhangi bir tarafına deneme amaçlı küçük bir bölüm deneyebilirler. Eğer ciltte kaşınma, kabarıklık, kızarıklık gibi tepkimeler yaşanmıyorsa tüm cilde uygulanabilir.
  • Peeling, 1 defa yapılıp bırakılmamalıdır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen kişiler 7 - 15 günde 1 kez peeling yapabilir. Peeling işlemini bir düzene oturtup sürekli yapmak, cildin çok daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlar.
  • Peeling işlemi bittikten sonra, ciltte hafif kızarıklar olması normal olabilir. Ancak kızarıklar 15 - 20 dakikadan daha uzun sürede ciltte görülüyorsa cilt, beklenmeyen bir tepki veriyor demektir. Böyle durumlarda, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Reklam

Yorumlar

  • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder