16.3.2015 09:15:00

Pirinç Pilavının Zararları

Reklam

Özellikle şehir hayatında pirinç pilavı sık tüketilen yemeklerden. Bir çok insanın en sevdiği yemek listesinde bulunmasa da, en sevdiği yemeklerin yanında tamamlayıcı olarak yer alır. Pilav üstü döner olarak, kebabın yanında, tavuk ve hatta balığın yanında, sebze yemekleriyle, kızartmalarla, hatta çorbalarla birlikte servis edilen pirinç pilavı, lokantalarda ve yemekhanelerde de gün aşırı pişirilir. Farkında olmadan o kadar çok tüketiriz ki, zamanla ekmek ve sudan sonra en çok tükettiğimiz yiyecekler listesinde 3. sırayı alabilir. Hemen her özel yemekte tabağımızın bir köşesinde mutlaka yerini alır.

Prinç Pilavı Şeker Hastalığını Tetikler


Bu kadar sık tüketilen bir gıdanın, sağlığımıza karşı büyük tehdit oluşturuyor oluşu da şaşırtıcı değil. Pirinç, sık tüketildiğinde, başta tip-2 diyabet olmak üzere, şeker kaynaklı hastalıkların baş mimarı.

Prinç Pilavı Kilo Aldırır


Porsiyonun da yaklaşık 250 kalori içeren pirinç, pilav olarak tüketilirken, yağlı tercih edilmesiyle de kilo alımının tetikçilerinden.Bir çok vitamin ve mineral kaynağı olan pirinç ile vücudumuza, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller alabiliriz. Hatta az da olsa demir vücudun demir ihtiyacını karşılamaya da yardımcıdır. Pirinç önemli miktarda B, C ve E vitaminleri de içerir. Ancak içeriğine rağmen uzmanlar yapılan araştırmaları kaynak göstererek, pirincin sık tüketilmesinin, vücuda faydadan çok zarar vereceği görüşünde birleşiyorlar. Yapılan araştırmalarda haşlanmış pirincin özellikle tip-2 diyabeti tetiklediği kesin olarak ortaya kondu.

Prinç Pilavı Yerine Kinoa


Tüm bu araştırmalar ve bilgiler, beslenme programlarımızda pirinç pilavının yerini farklı alternatiflere bırakması gerektiğini gösteriyor. Bulgur pilavı, buğday pilavı,mercimek pilavı, son dönemde market raflarında yerini alan ve gluten içermeyen kinoa ile yapılabilecek pilav çeşitleri tercih edilebilir. Artık bir çok ticari işletme ve yemekhanelerde pirinç pilavı yerini bulgur pilavına bırakmaya başladı.

Kaynaklar: http://www.bmj.com/press-releases/2012/03/15/white-rice-increases-risk-type-2-diabetes
http://www.bmj.com/content/344/bmj.e1454

Reklam

Yorumlar

  • PİRİNÇ KAÇ PARA BİLİYORMUSUNUZ?KİLOSU 3,5-4 TL.HABERİNİZ VARMI? (ZENGİN VE GODAMANLAR HARİÇ)ASGARİ ÜCRETLİ NEKADAR PİLAV YİYEBİLİRDE ŞEKER HASTASI OLABİLİR ?BUDA ÇOOOOOOK GÜZEL BİR MATEMATİK SORUSU DEĞİL Mİ?

  • ben her pirinç pilavı ya da pirinçli bir yemek yemem de karnım çok şişiyor midem rahatsız oluyor hatta acı ekşi su geliyor ama en çok midem çok rahatsız oluyor evet kilo aldırdığı da çok doğru... Acaba neden midemi bu kadar rahatsız ediyor , araştırdım fakat bir neden bulamadım , bilgisi olan var mı acaba ?

  • Sıporcu biri olarak sık tüketim hiç zarar ı yok ayrca Japon lar çok tüketiyor hastalık Yok onlarda cevap

  • Bazi insanlarin butur yiyeceklere hasasiyerleri var bunun bir ismi verdi hatirlayamafim sizinde boyle birseyiniz olabilir

  • pirinç bizim evde olmassa olmazimizdir özellik le oglum cok sever

  • Ben yıllarca Avrupa'da yaşadım.. oradaki bayanlar ver erkekler genellikle pilav hiç yemezler ve hepsi fit vücutlu..Türkiye'de ise bayanların çoğusunun kalçası kocaman, erkekler göbekli , vücutlar düzensiz.. çünkü dengeli beslenme olayı yok burada...pilav tüketimininde bunda etkisi var tabiki..yurt dışında uzmanlar sürekli pilav konusunda uyarıyorlar halkı..orada karbonhidrat ağırlıklı ( pilav vb. ) yiyecekler yerine , protein ağırlıklı ( tavuk dürüm v.b. ) yiyecekleri tavsiye ediyorlar..

  • Pirinci oğlum çok sever diyen şahis,midenin doyması onemli degil,onemli olan organ ve hucrelerin ne istedigini bilip ona gore gida tuketmek onemlidir.Egitim sart.60 yasina gelince ters takla atarsin.

  • Bizim atalarımız pirinç pilavı yiyerek viyana kapılarına kadar dayandı yemeyen zararlı çıkar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder