3.3.2015 16:00:00

Siyah Noktalarınızdan Bitkisel Maskeler ile Kurtulun

Reklam

Siyah noktalar, sivilceler kadar istenmeyen bir cilt problemidir. Siyah noktalar, ciltte bulunan yağ bezlerinin çoğalması, ve gözeneklerdeki kanalları tıkamasıyla oluşmaya başlarlar. Siyah noktaları genellikle sıkmaya çalışarak kurtulmaya çalışılabilir. Ancak, siyah noktaları sıkmak onları geçirmeyeceği gibi artmasına neden olabilir. Bu durumda kullanılan çeşitli kremler ve bantlar devreye girer. Ancak çoğu zaman bu yöntemler de siyah noktaları geçirmeye yetmeyebilir. Evde uygulanacak doğal yöntemler ile siyah noktalardan arınabilinilir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Bitkisel Maskeler


Sirkeli Buhar Maskesi;
Küçük boy bir tencerenin içine 1 bardak su konulur. Üzerine 3 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Elma sirkeli su kaymaya geldiğinde, tencerenin altı kısılmadan yüz kaynayan elma sirkeli suyun üzerinde bekletilir. 10-15  dakika kadar durulur. Yapılan buhar maskesi işleminden sonra cilt ufak bir pamuğa  3-5 damla elma sirkesi dökülerek temizlenir. Elma sirkeli buhar maskesi haftada 1 kez yapıldığında daha etkili bir sonuç alınıp, siyah noktaların tamamen geçmesini sağlayabilir.
Bal Maskesi;
3-4 yemek kaşığı kadar süzülmüş bal, ciltteki siyah noktaların üzerine nazikçe sürülür. Siyah noktaların üzerine sürülen bal yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt, ılık su ile bolca durulanır. Bal maskesi işlemi bittikten sonra cilde nemlendirici bir krem sürülebilir. Haftada 2 kez cilde bal maskesi uygulandığı taktirde siyah noktaların geçmesinde sürecin hızlanmasında fayda sağlayabilir.
Kil Maskesi;
Küçük bir kap içerisine, 2 tatlı kaşığı kil koyulur. Üzerine 1 tatlı kaşığı badem yağı ilave edilir. Tercihe göre 1 tatlı kaşığı da süzülmüş bal ilave edilebilir. Malzemeler kap içerisinde iyice karıştırılır. Parmak uçları yardımı ile nazikçe cilde, özellikle siyah noktalar üzerine sürülür. 30 dakika kadar bekletilir. İşlem sonunda cilt, ılık su ile bolca durulanır. Haftada 1 defa kil maskesi tekrarlanabilinilir.

Siyah Noktalar Sıkılmalı mı?


Siyah noktaları sıkmak profesyonelce yapılması gereken bir işlemdir. Kuru cilde, bilinçsizce yapılan sıkma işlemi, cildi hem tahriş edebilir hem de cilt üzerinde kalıcı izler bırakılmasına neden olabilir. Siyah noktaları sıkmak, siyah noktaları geçirmediği gibi daha fazla artmasına neden olabilir. Cildi sabah akşam cilt tipine göre bir sabunla temizlemek, siyah noktaların geçmesinde yardımcı olabilir.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder