15.3.2015 22:00:00

Varislerin Oluşumunu Engelleyecek Doğal Çözümler

Reklam

Modern çağın kadınlarının, baş düşmanlarından biri olan varislerden kurtulmanın bir çok yolu olsa da, temel ve kesin çözüm sağlıklı yaşam. Günümüzde insanoğlu, önceki devirlerden hiç olmadığı kadar sağlıksız besleniyor, hiç olmadığı kadar hareketsiz kalıyor ve hiç olmadığı kadar farklı hastalıklarla mücadele ediyorlar. Bunlarda biri de varisler. Fiziksel görünümü olumsuz etkilemekle kalmıyor, sağlığımızı da önemli ölçüde tehdit ediyor.
Toplardamarların çalışma sisteminde meydana gelen aksaklıklar, kan dolaşımının sekteye uğramasına neden olarak, damarların genişleme sürecini başlatır. Nasıl oluştuğunu bildiğimiz varisleri yok etmek, oldukça zor. Bu nedenle öncelikli hedefimiz, oluşmasını engellemek, ya da sayısının artmasını ve derinleşmesine engel olmak olmalıdır. Bunun için de sağlıklı beslenmeli, az oturmalı, az ayakta kalmalıyız.

1- Varis Oluşumunu Engellemek İçin Oturmaktan da Ayakta Kalmaktan da Kaçının


Uzun süre oturmak, özellikle bilgisayar başında ya da ofis ortamında çalışan insanlar için kaçınılmazdır. Ancak bu durum, kan dolaşımını yavaşlatır, neredeyse durma noktasına getirir. Günümüzde görülen bir çok hastalığın oluşumunun temelinde bu vardır. Çalışmak zorunda olsak da, sık sık ara verip, hiç olmazsa ofis ortamında yürüyüş yapmak, belirli periyotlarla bu yürüyüşleri tekrarlamak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.
Aynı zamanda uzun süre ayakta beklemek de, benzer bir etkiyle varis oluşumunu tetikleyecektir. Ayakta geçirmek zorunda kaldığımız anlarda, beklemek yerine kısa mesafeli de olsa, yürüyüş yapmayı tercih etmek, bir çok hastalıktan korunmamıza yardımcı olacaktır.

2- Sağlıklı Beslenmek En Doğru Çözüm


E vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmek ve antioksidan özelliği öne çıkan beslenme türlerini seçmek, bacak bölgesinde ödem oluşmasının önüne geçecektir. Düzenli olarak çeşitli sebzeleri tüketmek, tuz miktarını azaltmak gibi basit önlemler ile de kan dolaşımını düzenli tutarak, varis oluşumunu engelleyecektir.
Varislerin oluşmaması için tüketilmesi önerilen bazı yiyecekler şunlardır.
  • Kabızlık varislere davetiye çıkarmak demektir. Varis oluşumunu engellemek için  Kabız olmamaya özen gösterilmeli. Kabız olmamak için ise, özellikle lifli gıdalar tüketmek etkili olacaktır. Her gün bir kase yulaf ezmesi yemek, vücudunuzun ihtiyacı olan lif miktarını karşılamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca yulafı yoğurtla karıştırarak tüketmek bağışıklık sisteminizi düzene sokacaktır.
  • Balık tüketimi varis oluşumunu engellemek için vücudunuza önemli ölçüde direnç katacaktır. Aynı zamanda zengin omega 3 kaynağı ile balık, bir çok derdinize deva olacaktır.
  • Antioksidan yönü güçlü olan sebze ve meyveleri tüketmek de, varis şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Böğürtlen, enginar, kiraz gibi sebze ve meyveleri tüketmek, varis oluşumuna karşı savaşta en büyük yardımcılardandır. Ancak bu gıdaları tüketirken, konserve reçel ve benzeri formlar tercih edilmemelidir. Tüm gıda maddelerinin en doğal ya da doğala yakın halleri tüketilmelidir.
  • Çay ve kahve miktarını azaltmak, bunlarla birlikte alınan şeker oranını azaltmak ve yoğun olarak şeker ve tuz içeren abur cuburlardan ve atıştırmalıklardan uzak durmak, vücudumuzun varislere davetiye çıkarmasına engel olacaktır.


3- Alkol ve Sigara Bir Çok Hastalığın  Mimarıdır


Sigara ve alkol, ciğerlerimizin baş düşmanlarıdır. Özellikle karaciğer sağlığı, varislerin var olmasında karar mekanizması görevi görmektedir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketimi mutlaka sonlandırılmalı, en azından minimum seviyeye düşürülmelidir. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi, alkolün panzehiri ve karaciğerin tamircisi olan enginarı hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

4- Bel Bölgesini Rahat Bırakılmalı


Özellikle bel bölgesinin sıkıca sarılması, kan dolaşımının olumsuz etkilenmesine neden olur. Dar kıyafetler, sıkı taytlar, iyice sıkılmış kemerler bel bölgesindeki damarlara yoğun baskı yapar ve kanın vücutta dolaşmasını engeller.

5- Kilo Verme Eğiliminde Olmak


Kilo vermek başta şeker olmak üzere bir çok ciddi hastalığı duraklatmak da önemli bir çözümdür. Ancak sadece kilo vermeyi şart koşmak doğru değil. Vücudun kilo verme eğiliminde olması da vücudunuzu rahatlatacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmeyi destekleyen doğru ve uzun soluklu bir diyetle, varis oluşumundan kurtulabilirsiniz.

6-Sıcak Su Zararlıdır


Sıcak su ile duş almak, damarların genişlemesine ve varisli damarların ortaya çıkmasına destek olacaktır. Bu nedenle duş alırken olabildiğince ılık su tercih edilmelidir.
İnsan vücudunda varisler oluştuğunda maalesef kesin çözüm doktor tedavisi ve cerrahi müdahaledir. Bunun dışında önerilebilecek, doğal çözüm yolları, şikayetten kurtulmaya değil, şikayetlerin oluşumunu engellemeye yöneliktir.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder