11.1.2015 17:32:45

Vücut Bakım Sırları

Reklam

Gün boyunca cildimizi yıpratacak onlarca farklı olumsuzlukla karşılaşırız. Örnek vermek gerekirse

 • Güneş Işıkları
 • Soğuk veya Sıcak Hava
 • Yağmur ve Kar
 • Rüzgar
 • Toz Zerrecikleri
 • Cildimize temas eden yağlı, kirli ve benzeri nesneler

Cilt Bakımı - Vücut Bakımı Sırları

Bu kadar düşmanı olan cildimize elimizden geldiğince her gün bakım yapmamız gerekir. Aksi halde zamanla önünü alamayacağımız kırışlıklar, sarkmalar ve yıpranmalar oluşur. Hiçbirimiz bu sonuçlarla karşılaşmak istemeyiz.Bakım konularında asla tek bir kesin doğru yöntem yoktur. Vücudumuzun yapısına, yaşadığımız çevre ve iklim koşullarına göre değişen farklı çözüm önerileri vardır. Vücut tipleri ve hava şartlarına göre nasıl bir yol izlememiz gerektiğini ilerleyen makalelerde uzun uzun anlatacağız. Ancak ilk makalemizde genel hatlarıyla tüm olumsuz şartlara uyabilecek bakım teknikleriyle başlıyoruz.

Sabunlar - Losyonlar - Zeytinyağları

Zeytinyağları yüzyıllardır cilt bakımı amacıyla kullanılmıştır.Çok başarılı sonuçlar vermesine rağmen 2000''li yıllara geldiğimizde büyükşehirlerde doğallığını kaybetmesinden ötürü aynı sonuçları alamamaktayız. Kullanacağımız yağ ve benzeri ürünleri marketlerden temin etmek yerine organik ürünler satan aktarlardan ya da alışveriş sitelerinden temin etmemiz gerekmektedir.
Zeytinyağlı sabunlar doğadan gelen sağlığı size verecektir.Banyodan sonra da bir çay kaşığı zeytin yağı ile bir çay kaşığı lavanta yağını karıştırıp vücudunuza nemlendirici olarak sürebilirbilirsiniz.
Süt banyosu da tüm vücuda uygulanabilen cildi dinlendiren bir bakımdır.Eski Mısırdan beri bilinen bu süt banyosu güzelliğiyle bilinen Kleopatra ile birlikte anılmıştır.Küvetin yarısına kadar suyla doldurup 1 ya da 2 litre yağlı süt ekleyin.Sonra küvete uzanıp sütün cildinizi tazelemesine izin verin.
Kil çamurunu sulandırıp açın ve tüm vücudunuza sürüp bekleyin. Kurumaya başladığında duşa girip durulanın.

Akne ve Sivilcelerden Kurtulma Yolları

 1. Güzelce rendelenmiş 1 adet salatalığı süzerek ya da elimizle sıkarak suyunu çıkarın. Temiz bir kaba koyduğumuz salatalık suyunu bir pamuk veya benzeri madde yardımıyla sorunlu bölgelere masaj yaparak sürün.Eğer cildiniz yağlı ise salatalık suyu ile yıkayın. Bir kaç dakika sonra durulayın.
 2. Maden suyu ile yüzünüzü yıkayın.Yada pamuk veya benzeri madde yardımıyla aracılığıyla cildinizdeki yağlı ve sivilceli bölgelere hafifce masaj yaparak sürün.
 3. 1 tatlı kaşığı kabartma tozu,1 tatlı kaşığı yoğurt yada süt ve 1 tatlı kaşığı nişastayı karıştırıp maske yapın.
 4. Un ve sütü krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp yüzünüze sürün.Kurumaya başlayınca durulayın.

Not : Bu maskeleri uygulamadan önce küçük bir miktarını küçük bir bölgede test edin.
Eğer tüm vücudunuzda sivilceler var ise size önereceğimiz bitkisel banyoları deneyebilirsinz.

 1. 200 gram kadar kuru papatyayı 1 miktar nane ile 1,2 dk. kadar haşlayıp suyunu süzünüz, bu suyun içerisine 3 veya 4 damla okaliptüs yağı ekleyip küvetteki banyo suyunun içine dökünüz,iyice karıştırdıktan sonra bu suyun içerisine uzanın.
 2. 1 yemek kaşığı sirke ile 9,10 damla lavanta yağını karıştırıp küvetteki suya ekleyin.Suyu iyice karıştırıp içerisine uzanın.
 3. 2 adet orta boy havuç ile 2 adet salatalığın suyunu çıkarın,bu suyu tüm vücudunuza sürebilirsiniz yada banyo suyuna 3,4 damla lavanta yağı ilave ederek ekliyebilirsiniz.

Sonraki makalelerimiz de cildinizi çevresel faktörlerin zararlarından arındırma yöntemleri, günün yorgunluğuna rağmen cildinizi canlı tutma yöntemleri, cilt bakımı, vücut bakımı, kırışıklık giderici, beyazlatıcı, leke ve akne giderici ve anti-aging ürünleri ve bu ürünlerin içerikleri hakkında ayrıntıları bulabileceksiniz.

Reklam

Yorumlar

 • Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

 • Gönder