13.3.2015 20:00:00

Yoğurdun Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlanıyor

Reklam

Yüz yıllardır tükettiğimiz, her derde az veya çok faydası olan yoğurt, şifa deposu olduğunu bilimsel araştırmalarda da ispatlamayı başarıyor. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamada önemli etkisi, antioksidan etkisi, bir çok zehirlenmeye karşı panzehir etkisi, yoğurdun en sık bilinen faydalarından.
Son dönemde Massachussetts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ise, yoğurdun afrodizyak etkisi ortaya çıkarıldı.
Laboratuvar ortamında fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, düzenli olarak yoğurtla beslenen farelerin testislerinin diğer farelere oranla, yaklaşık %10 ila %20 daha büyük olduğu tespit edildi.
Ayrıca düzenli olarak tüketilen yoğurtun faydalarından bazıları şunlardır:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolon kanseri ve ülseratif kolit gibi bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir çok hastalığa, yakalanma riskini azaltır. Bağırsak tembelliğini önler ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Cildinizin prüzsüzleşmesine ve parlaklık kazanmasında yardımcıdır. Bir çok organik güzellik maskesinin içeriğinde bulunur.
  • Antioksidan etkisi ile, sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza destek olur. Bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Kalp ve damar sağlığını korumada yardımcıdır.
  • Özellikle yağsız ya da az yağlı yoğurt, hızlı ve sağlıklı kilo vermede yardımcıdır. Bir çok diyet listesinde bulunur ve diyetisyenler tarafından önerilir. Yulaf ezmesi gibi gıdaların, daha kolay tüketimi için yoğurt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Diş ve Kemik sağlığını korumaya yardımcıdır. Ana maddesi olan sütte bulunan yoğun kalsiyum ile çocuk yaştan itibaren düzenli tüketilerek, kemik gelişimi ve sağlığında faydası görülebilir.


Yoğurdun panzehir etkisi


Ayrıca yoğurdun panzehir etkisi yüzyıllardır bilinmektedir. Osmanlı saray mutfağında, kırmızı etin yanında mutlaka sunulurdu. Fatih Sultan Mehmet dönemindeki yemek listelerinde, kırmızı etle birlikte yoğurt tüketildiği görülmektedir. Günümüzde de alternatif tıp ve geleneksel tedavide zehirlenmelere karşı panzehir olarak yoğurt kullanılmaktadır.

Yoğurdun tansiyona etkisi


Tansiyon sorunu yaşayan bir çok insan, en doğal müdahale yöntemi olarak yoğurdu kullanmaktadır. Sarımsaklı yoğurt tansiyonun geçici olarak düşürülmesinde etkilidir. Son dönemde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, sarımsağın ve sarımsaklı yoğurt gibi alternatiflerin, tansiyonu, geçici olarak düşürdüğü ortaya konmuştur. Sık sık tansiyon düşmesi ya da yükselmesi şikayetleriniz tekrarladığında mutlaka bir sağlık merkezinde tedavi olmalısınız.
Ayrıca düzenli olarak yoğurt tüketen insanların, tansiyon hastalıklarına yakalanma riski diğer insanlara göre yaklaşık %25 oranında daha azdır.

Kaynaklar: http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/fs/fs18500.pdf
http://www.umassmed.edu/uploadedfiles/lowfatguide.pdf

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder