5.12.2016 19:31:00

Zencefilin Faydaları

Reklam

            Zencefil Asya ve Hint mutfağının vazgeçilmez bitkisi, hem baharat olarak hem de taze olarak tüketilen zencefilin bir çok faydası bulunmaktadır.

            İsviçreli bilim adamları "bir gün kanserin ilacı bulundu derlerse bilin ki içerisinde mutlaka zencefil de vardır" demişlerdir. Bu kadar faydalı olan  zencefil yüzyıllardır tıp dünyası tarafından da faydalanılmakta.

            Zencefil bulantı(gebelik, deniz tutması, ameliyat sonrası bulantılar), iştah kaybı, sindirim problemleri gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte bunların yanı sıra diyabet, obezite, kalp rahatsızlıklarına, enfeksiyon tedavilerine (iltihabı azaltma), gibi bir çok faydası vardır. Zencefilin bilimsel olarak kanıtlanmış yan etkileri yada zararı bulunmamasına rağmen 2 yaş altı çocuklara yedirilip içirilmemeli ve 6 yaş altı çocukların ise doktor kontrolünde ve dozaj ayarlaması yapılarak kullandırılmalı. Yine zencefil ile ilgili bir söylentide safra yaptığı konusunda yine bununla ilgilide kanıtlanmış bir bulgu bulunmamaktadır, fakat safra problemleri olanın doktor tarafından dozaj kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir. Zencefil kandaki şekeri düşürdüğü için hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskine karşı dikkatli kullanılmalıdır. Karaciğer rahatsızlıklarında da zencefil kullanmak yararlı değildir. İlaç endüstrisinde kullanılan zencefilin kullanımı da yine ilaçlardaki gibi dozaj kontrollü olması gerekir.

            Zencefil çayı soğuk algınlıklarına ve gribe karşıda vücudu korur ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini geliştir

            Zencefil Çayı

  • 2 Su bardağı su
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 çay kaşığı bal

Suyu kaynatın, kaynamış suyun  içerisine zencefil ve zerdeçalı ekleyip  karıştırın altını kapatın 10 dakika bekletip isteğe göre balı ekleyip içebilirsiniz.

Reklam

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yazarak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Hemen bir yorum bırakmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yorumlarınız kısa süre içerisinde denetlenerek, onaylanacak ve bu sayfada yer alacaktır. *.

  • Gönder